projekty@kreodom.pl
#Okiem architekta 26 października 2019

Większość inwestorów szukając projektu domu ma już w głowie wizję wymarzonego lokum. Zwraca uwagę na te propozycje, które wydają odpowiednie, ze względu na program funkcjonalny i stylistykę. Wybierając gotowy projekt, określa swoje preferencje, jest to najczęściej: wielkość domu, koszt budowy, ilość kondygnacji.

Decydując się na budowę domu, zwykle na samym początku określamy, czy chcemy dom parterowy, czy taki o co najmniej dwóch kondygnacjach. Przeglądając oferty biur architektonicznych zwracamy szczególną uwagę na te domy, które nam się po prostu podobają. Warto jednak na samym początku określić najważniejsze kryteria:

  • jak duża rodzina ma zamieszkać w budowanym przez nas domu
  • ile potrzebujemy sypialni
  • czy ma to być dom z garażem
  • czy chcemy aby posiadał pomieszczenia gospodarcze na parterze, czy może w piwnicy
  • czy chcemy uwzględnić w nim takie pomieszczenia jak spiżarnia, garderoba, czy pralnia

Zanim zdecydujemy się na konkretny projekt domu, szukamy odpowiedzi na pytania: co się bardziej opłaca, jakie rozwiązanie jest bardziej funkcjonalne, jaki projekt domu będzie pasował do naszej działki. Wielu inwestorów na tym etapie wybiera odpowiednią dla siebie kategorię projektów.

Niestety na nasz wybór ma wpływ również szereg czynników zewnętrznych, a wśród nich uwarunkowania prawne. Może się okazać, że wizję wymarzonego domu musimy całkowicie zmienić, ponieważ wymaga tego wielkość działki i lokalne warunki zabudowy, które często determinują kształt budynku i stanowią spore ograniczenie dla jego formy.

Dom parterowy w araukariach

Projekt domu parterowego

Dom z poddaszem użytkowym w rododendronach

Projekt domu z poddaszem użytkowym

Jeśli ktoś jest zdecydowanym zwolennikiem domów parterowych, to ciężko będzie go przekonać do wyboru domu z poddaszem użytkowym i odwrotnie. To jest bardziej wybór stylu życia niż czystej kalkulacji. Na pewno warto przy wyborze projektu zwrócić uwagę na zalety obydwu wariantów. To pozwoli nam wybudować dom, z którego będziemy zadowoleni przez całe życie.

Jeśli mamy na tyle dużo szczęścia, że nie ogranicza nas ani powierzchnia działki, ani zapisy w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego, to wybór projektu domu zależy tylko od naszych indywidualnych preferencji i możliwości. Oferta biur architektonicznych jest na tyle szeroka, że z łatwością znajdziemy taki wariant domu, który spełni nasze wymagania.

Projekty domów parterowych z pewnością zainteresują tych inwestorów, którzy chcą uniknąć barier architektonicznych. Brak schodów w budynku to na pewno wielka zaleta dla rodzin z małymi dziećmi, dla seniorów czy osób niepełnosprawnych.

Wiele osób ceni sobie parterówki również za możliwość bezpośredniego dostępu z większości pomieszczeń do ogrodu. Sypialnie możemy usytuować w taki sposób, aby każda miała wyjście na taras. Duże przeszklenia, jakie często są projektowane w takich budynkach, pozwalają na doskonałe doświetlenie pomieszczeń, które dodatkowo zyskują dzięki temu wrażenie przestrzenności.

Inne zalety domów parterowych:

  • domy proste w budowie
  • bryła budynku łatwo komponuje się z ogrodem i krajobrazem
  • powierzchnia strychu może być przewidziana do późniejszej adaptacji
  • brak skosów, czyli możliwość wyposażenia wnętrz pełnowymiarowymi meblami

Projekty Domów Parterowych Lato 2016

Jak wiadomo, dom zaczyna się od dobrego projektu, dlatego pierwszym krokiem do budowy wymarzonego domu, jest wybór odpowiedniego projektu. Po poradę i dodatkowe wskazówki warto zwrócić się do ekspertów i autorów projektów z Biura projektowego ARCHON+. To czy ostatecznie wybudujemy dom parterowy, czy z poddaszem użytkowym zależy tylko od nas.

ARCHON+ Biuro Projektów