Instalacja systemu rekuperacji w starym domu może przynieść liczne korzyści, takie jak poprawa jakości powietrza, oszczędność energii i podniesienie komfortu mieszkańców. Jednakże, w niektórych przypadkach przedsięwzięcie to może okazać się niewykonalne lub zwyczajnie nieopłacalne. Kluczowe jest zrozumienie, jakie wyzwania i ograniczenia mogą towarzyszyć takim projektom.
W tym artykule omówimy sytuacje, w których rekuperacja w starym domu jest opłacalna i ma sens oraz kiedy taka inwestycja może nie przynieść oczekiwanych korzyści i wykonanie rekuperacji jest nieopłacalne.
Dlaczego instalacja rekuperacji w starym domu ma sens?
Poprawa jakości powietrza wpływająca na zdrowie mieszkańców
Rekuperacja, czyli system wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła, zapewnia stały dopływ świeżego powietrza i usuwanie zużytego. W starych domach, gdzie wentylacja może być nieskuteczna, rekuperacja znacząco poprawi jakość powietrza, usuwając zanieczyszczenia, wilgoć i nieprzyjemne zapachy.
Stała wymiana powietrza zapobiega również gromadzeniu się wilgoci i rozwojowi pleśni, co ma pozytywny wpływ na zdrowie mieszkańców. W starszych budynkach, gdzie ryzyko problemów z wilgocią jest większe, rekuperacja może znacząco poprawić komfort życia. Jest to szczególnie istotny argument dla osób zmagających się z różnego rodzaju alergiami i astmatyków.
Oszczędność energii i dbałość o ekologię
Rekuperacja pozwala na odzysk ciepła z powietrza wywiewanego i przekazanie go do powietrza nawiewanego. Dzięki temu zmniejsza się zapotrzebowanie na dogrzewanie powietrza, co prowadzi do oszczędności energii oraz obniżenia kosztów ogrzewania.
Rekuperacja przyczynia się także do zmniejszenia emisji CO2, ponieważ efektywnie wykorzystuje energię. Wprowadzenie tego systemu w starszych budynkach wspiera zrównoważony rozwój i ekologiczne podejście do gospodarowania energią.
Zwiększenie wartości nieruchomości
Instalacja nowoczesnego systemu wentylacji może zwiększyć wartość nieruchomości. Potencjalni kupcy doceniają korzyści zdrowotne i oszczędności energetyczne związane z rekuperacją, co może być dodatkowym atutem podczas np. sprzedaży domu.
Fot. Stary dom / Źródło: Scott Webb, Pexels.
Kiedy rekuperacja w starym domu nie jest opłacalna i dlaczego?
Rekuperacja w starym domu może nie mieć sensu w kilku określonych sytuacjach, głównie związanych z technicznymi i ekonomicznymi ograniczeniami. Poniżej przedstawiamy kluczowe przypadki, w których instalacja rekuperacji może być nieopłacalna lub nawet niewykonalna.
Bardzo zła izolacja termiczna budynku
System rekuperacji działa najlepiej w dobrze izolowanych budynkach, gdzie minimalizuje się straty ciepła. Dlatego jeśli stary dom ma bardzo słabą izolację termiczną, korzyści z rekuperacji będą znacznie mniejsze. Straty ciepła mogą być na tyle duże, że oszczędności energii wynikające z rekuperacji nie będą w stanie zrekompensować kosztów instalacji.
Niska szczelność budynku
Rekuperacja działa najlepiej w budynkach o wysokiej szczelności, gdzie przepływy powietrza są kontrolowane przez system. Jeśli stary dom jest bardzo nieszczelny, nawet najlepszy system rekuperacji nie będzie w stanie zapewnić odpowiedniej efektywności. Nieszczelności powodują duże straty ciepła i przepływ powietrza, które trudno kontrolować.
Wysokie koszty adaptacji i modernizacji budynku
Jeśli adaptacja starego budynku do instalacji systemu rekuperacyjnego wymaga dużych nakładów finansowych na prace budowlane, przebudowy oraz dostosowanie infrastruktury, koszty modernizacji mogą przewyższać potencjalne korzyści, co sprawia, że inwestycja staje się nieopłacalna.
Brak miejsca na instalację systemu rekuperacji
Stare domy często mają wąskie korytarze, niskie stropy i brak przestrzeni technicznych. Jeśli w budynku nie ma wystarczającej przestrzeni na poprowadzenie kanałów wentylacyjnych oraz zamontowanie centrali rekuperacyjnej, instalacja rekuperacji w starym domu może być bardzo trudna lub niemożliwa do wykonania.
Kosztowne modernizacje instalacji elektrycznych
System rekuperacji wymaga niezawodnej instalacji elektrycznej oraz miejsca na instalację elementów mechanicznych, co może być trudne do zapewnienia w bardzo starych budynkach. Instalacje elektryczne w starych budynkach są często w stanie, który nie pozwoli na bezpieczną i efektywną instalację nowoczesnych systemów rekuperacyjnych, a wszelkie modernizacje wiążą się z dodatkowym, często wysokim kosztem.
Rekuperacja w starym domu – alternatywne rozwiązanie
Rekuperacja w starym domu jest nie tylko możliwa, ale także bardzo korzystna z wielu względów, o których między innymi pisaliśmy wyżej. Jednak trzeba mieć na uwadze, że może wiązać się to z czasochłonnymi oraz bardzo kosztownymi pracami budowlanymi.
Gdy koszty i trudności związane z instalacją rekuperacji w domu przewyższają korzyści, jakie system rekuperacji może przynieść, warto rozważyć alternatywne rozwiązanie, jakim są rekuperatory ścienne (pokojowe) - to świetne i efektywne rozwiązanie bez kosztownych remontów!
Więcej o tej rekuperacji ściennej dowiesz się z poradnika: https://swatt.pl/pl/SWATT_WIEDZY/abc-wentylacji/rekuperacja-scienna-efektywna-wentylacja-pomieszczen-bez-kosztownych-remontow.
Fot. Tytułowa źródło: Asa K, Pixabay.