Współcześnie nawet architektowi jest trudno zdefiniować pojęcie rezydencja. Zwykło się nią określać budynek jednorodzinny o ponadprzeciętnych rozmiarach — powyżej 250 m kw., o dość oryginalnej bryle i bogatym programie funkcjonalnym. Mówiąc o rezydencji nie można zapomnieć o jej położeniu, rozmiarach działki oraz ogrodzie, który ma podkreślić wyjątkowy charakter obiektu.
Zwykle projekty rezydencji są podporządkowane indywidualnym potrzebom i gustom, jednak również w ofercie projektów gotowych grupa ta jest godnie reprezentowana.
Tylko nieliczni wiedzą, że projekt „Bursztyn” nawiązuje do architektury tworzonej przez Franka Iloyda Wrighta, który inspirował się m.in. stylem japońskim. Owa inspiracja historycznymi wzorcami dała ciekawy rezultat.
„Bursztyn” to elegancki dom dwukondygnacyjny o stylowej bryle i ciekawym przestronnym wnętrzu. Cechą wyróżniającą budynek są silne, poziome akcenty: gzymsy, okapy i zwieńczenia murków. Szeroki podcień wsparty na słupach daje cień latem oraz optycznie obniża budynek, a cegła o charakterystycznym, bursztynowym kolorze w połączeniu z szarymi, betonowymi zwieńczeniami przywodzi na myśl dostojne i spokojne amerykańskie budynki z lat dwudziestych.
„Bursztyn” ma sporą powierzchnię użytkową (287,20 m kw. + 41,30 m kw. garaż). W bryle budynku znajduje się basen i dwustanowiskowy garaż. We wnętrzu zaproponowano wyraźny podział na część dzienną, nocną i rekreacyjną. Ciekawe rozwiązanie przyjęto na otwartej przestrzeni parteru: główne pomieszczenie budynku — obszerny salon z kominkiem — zostało wzbogacone widokiem na fragment basenu. Dodatkowo na tej samej kondygnacji zaprojektowano kuchnię, jadalnię, garderobę, łazienkę oraz basen z pomieszczeniami pomocniczymi. Cały poziom parteru otoczony jest funkcjonalnym tarasem otwierającym bryłę budynku na walory okolicy.
Na piętrze obiektu do minimum ograniczono komunikację. Dzięki temu pomieszczenia są wygodne i przestronne. Strefę nocną domu stanowią trzy sypialnie, dwie łazienki i pokój do odpoczynku, który może być zaadaptowany na dodatkową sypialnię z łazienką. Każda z sypialni jest zaopatrzona w wyjście na taras. Sypialnia rodziców ma łazienkę. Atrakcyjny element poddasza w postaci dodatkowej, obszernej powierzchni może zostać wykorzystany zgodnie z zamysłem projektanta jako pomieszczenie hobby, np. mini-kino, biblioteka czy sala bilardowa.
Dzięki zastosowaniu naturalnych materiałów dom pozostaje w idealnej harmonii z otoczeniem i doskonale wpisuje się w krajobraz.
„Bursztyn” urzeka inwestorów poszukujących niebanalnej architektury, połączonej z przestrzennym i funkcjonalnym wnętrzem.
architekt Maciej Matłowski
MTM Styl