projekty@kreodom.pl
#Okiem architekta 19 lutego 2024

Masz albo planujesz mieć jadalnię? W takim razie na pewno wiesz, że to z jednej strony bardzo reprezentatywna część domu, a z drugiej miejsce rodzinnych spotkań, które często tętni życiem. Meble do jadalni powinny więc zachwycać zarówno swoim wyglądem, jak i funkcjonalnością. Dlaczego dobrym wyborem do jadalni są drewniane krzesła? W jakich aranżacjach spiszą się najlepiej? Podpowiadamy.

Co wyróżnia drewniane krzesła do jadalni?

Drewniane krzesła to meble łatwe w czyszczeniu, wygodne, a także eleganckie i szlachetne. Zestawione z pięknym drewnianym stołem stworzą spójną całość. Jeśli wybierzesz te wykonane z twardych gatunków drewna (np. rodzajów bardziej egzotycznych takich jak mahoń, palisander albo mangowiec), na pewno będziesz bardzo długo cieszyć się ich nienagannym wyglądem. Wymienione tu gatunki wyróżnia wysoka odporność na uszkodzenia mechaniczne, zarysowania czy wypaczanie się.

Warto postawić na indyjskie drewniane krzesła, które są robione ręcznie przez najlepszych rzemieślników. W zależności od koncepcji artysty możesz kupić krzesła bardzo proste, wręcz surowe albo te zdobione misternymi ornamentami. Jedne i drugie doskonale sprawdzą się w jadalni – zachwycą zarówno gości, jak i domowników.

Jakie meble pasują do drewnianych krzeseł?

Jeśli Twoja jadalnia nie jest zbyt duża albo stanowi symbolicznie wydzieloną część pokoju dziennego, oprócz drewnianych krzeseł wystarczy Ci solidny, drewniany stół. Możesz zawiesić nad nim ładną lampę albo żyrandol, żeby dodać temu miejscu bardziej uroczystego charakteru. W większych jadalniach bardzo dobrze sprawdzi się drewniany kredens albo duża szafa z przeszklonymi drzwiami, w których wyeksponujesz elegancką zastawę stołową – porcelanowy serwis, kieliszki czy wazy. Za to komody z pojemnymi szufladami pomieszczą sztućce, serwetki i inne drobne sprzęty. Dobrym pomysłem jest również drewniany barek.

W jakim stylu urządzić jadalnię z drewnianymi krzesłami?

Drewniane krzesła doskonale pasują do jadalni w stylu rustykalnym. Tak zaaranżowane pomieszczenie ma ciepły, sielski charakter i stanowi idealne tło do rodzinnego świętowania. W rustykalnej jadalni możesz postawić proste krzesła, a na nich np. miękkie poduchy (najlepiej wybierz takie, które łatwo uprać).

Typowo wiejski, idylliczny klimat uzyskasz, jeśli wybierzesz surowe meble, które nawet mogą sprawiać wrażenie niedokończonych. Modele bardziej ozdobne także pasują do rustykalnej jadalni. Najlepiej jednak, jeśli mają ciemniejszą, bardziej nasyconą barwę. Możesz też spróbować zestawić meble wykonane z kilku gatunków! Pamiętaj tylko, że każdy rodzaj powinien wystąpić co najmniej dwa razy (np. krzesła i komoda, stół i belki sufitowe itp.), żeby kompozycja nie straciła spójności. Do rustykalnej jadalni możesz wstawić wyposażenie z wikliny i innych naturalnych materiałów.

Drewniane krzesła dobrze „czują się” w klasycznych wnętrzach. W tym stylu nie ma znaczenia kolor drewna – ważne jest za to, żeby krzesła, stół i reszta mebli stanowiły całość. Ponieważ klasyczną jadalnię cechuje wyjątkowa elegancja, zastanów się nad drewnianymi krzesłami na ludwikowskich nogach. Luksusowy charakter jadalni podkreślą ponadto to wyszukane dekoracje – kryształowy żyrandol, duże lustro, świeczniki i klasyczne obrazy w ozdobnych ramach.

A może podobają Ci się bardziej nowoczesne albo eklektyczne wnętrza? W takim razie proste, surowe drewniane krzesła zestaw ze stołem na metalowych nogach. Taki komplet stanowi świetną bazę do jadalni w stylu loftowym. Nie potrzebujesz w niej zbyt wielu dekoracji – szczerze mówiąc, nawet nie są one wskazane! Ściany z cegły, kamienia lub betonu, drewniana podłoga i proste oświetlenie spokojnie wystarczą.

Jak dbać o drewniane krzesła?

Jak każde drewniane meble, również krzesła z drewna wymagają pewnej pielęgnacji. Wszelkie zabrudzenia i zachlapania, o które bardzo łatwo w jadalni, usuwaj jak najszybciej, a potem wycieraj drewno do sucha. Do czyszczenia używaj miękkiej, wilgotnej ściereczki (detergenty nie są potrzebne) i raz w miesiącu zabezpiecz powierzchnię środkami do pielęgnacji drewna albo olejem.