projekty@kreodom.pl
#Budowa 5 września 2023

Własny domek letniskowy daje komfort swobodnego wypoczynku na łonie natury, zawsze gdy mamy na to ochotę. Wystarczy tylko zatroszczyć się o odpowiednie wyposażenie, by przyjemność z rekreacji mogła trwać w zasadzie przez 12 miesięcy w roku. Do wręcz niezbędnych elementów w całorocznych domkach zalicza się między innymi ogrzewanie.

Jakie produkty grzewcze warto zastosować w domkach letniskowych? Co zrobić, by zwiększyć skuteczność systemu grzewczego? O tym przeczytacie w dzisiejszym artykule.

Kiedy przydaje się ogrzewanie w domku letniskowym?

Choć nazwa wskazuje na to, że domek letniskowy to rozwiązanie przeznaczone na miesiące wakacyjne, nic tak naprawdę nie stoi na przeszkodzie, by spędzać w nim czas również w pozostałych okresach w ciągu roku. Wystarczy tylko zapewnić podstawowe wyposażenie i kluczowe urządzenia, w tym właśnie ogrzewanie.

Urządzenia grzewcze w domku letniskowym przydają się w chłodniejsze wieczory w okresie letnim, jesienią i wiosną. Dobrze zaplanowana, wydajna instalacja zapewnia również komfort w szczególnie mroźne zimy. Dzięki temu przyjemność wypoczynku we własnym domku za miastem wcale nie musi być ograniczona kalendarzem i kaprysami pogody.

Nie tylko urządzenia grzewcze – właściwa termoizolacja budynku

Choć oczywiście to urządzenia grzewcze, jak choćby te od Econovli, zapewniają ciepło w domku letniskowym, zanim do nich przejdziemy, warto zwrócić uwagę na jeszcze jeden aspekt, czyli dobrą termoizolację budynku. To właśnie bowiem ocieplenie konstrukcji pozwala ograniczyć straty ciepła, a co więcej – zmniejszyć wydatki na ogrzewanie nawet o ok. 30-40%.

Jako izolację do domków stosuje się najczęściej piankę lub wełnę mineralną, którą wykłada się ściany, a także dachy. Oprócz tego należy zadbać o szczelność wszystkich otworów – drzwi, okien, świetlików.

Jakie rozwiązania grzewcze wybrać?

Jak ogrzewać domki letniskowe? Wszystko zależy od wielkości budynku oraz sposobu jego eksploatacji. Jeśli jest on niewielki, a my odwiedzamy go okazjonalnie, często wystarczają praktyczne urządzenia przenośne, dzięki którym szybko podnosi się temperaturę w wybranych przestrzeniach. Do ciekawych rozwiązań, szybko poprawiających komfort cieplny zaliczają się choćby produkty elektryczne, jak promienniki podczerwieni lub termowentylatory. Te ostatnie chętnie wykorzystuje się również latem – wystarczy wyłączyć moduł grzewczy, by zyskać klasyczny wentylator pokojowy.

Jeżeli natomiast domek jest większy i korzysta się z niego regularnie, warto rozważyć postawienie na rozbudowaną instalację grzewczą. Może to by klasyczne rozwiązanie grzejnikowe z centralnym kotłem. Mniej popularną opcją jest ogrzewanie podłogowe, gdyż odznacza się ono dużą bezwładnością cieplną – dłużej się nagrzewa, ale też dłużej oddaje ciepło po wyłączeniu. Przez co sprawdza się ono przede wszystkim w miejscach, w których chce się utrzymać stałą temperaturę przez dłuższy czas.

Wiele osób wznosi w domkach letniskowych kominki. To także skuteczny sposób na zapewnienie ciepła we wnętrzach oraz zbudowanie ciekawego klimatu i miejsca do relaksu, zwłaszcza zimową porą. Kominki łączą funkcjonalność z walorami estetycznymi, często stając się ważnym elementem wystroju np. w aranżacjach klasycznych, minimalistycznych, retro, skandynawskich. Sporo dodatkowych inspiracji można znaleźć choćby na stronie: homeideas.pl.

Co więcej, kominki można wykorzystać do ogrzania całego domku a nie tylko jednego pomieszczenia. Wystarczy zbudować system dystrybucji gorącego powietrza (DGP). Równie ciekawą opcją są kominki z płaszczem wodnym, które łączy się bezpośrednio z instalacją grzewczą, by dostarczać ciepłą wodę do kaloryferów, bez konieczności uruchamiania centralnego pieca.

Ciepły i nastrojowy domek letniskowy

Ogrzewanie w domku letniskowym zwiększa funkcjonalność nieruchomości i sprawia, że nadaje się ona do całorocznego użytkowania. Warto zatem zastosować odpowiednie urządzenia oraz zadbać o termoizolację budynku, by relaks o każdej porze roku stał się jeszcze przyjemniejszy.