projekty@kreodom.pl
#Budowa 27 marca 2025

Rusztowanie budowlane to konstrukcja o charakterze tymczasowym, które umożliwia pracę na wysokościach. Jest powszechnie wykorzystywane na placach budowy, ale jego funkcjonalność sprawdza się również np. przy montażu elewacji, renowacji dachów i wielu innych pracach. Na rynku można znaleźć kilka podstawowych rodzajów rusztowań budowlanych. Jakie mają zastosowanie i jak wybrać odpowiednie? Sprawdź!

Rodzaje rusztowań budowlanych i ich zastosowanie

Rusztowania powinny być dobierane odpowiednio do charakteru planowanych prac. Najpopularniejsze rodzaje rusztowań budowlanych na polskim rynku to takie jak m.in.:

Rusztowania ramowe

To klasyczny model rusztowania. Wyróżnia się stabilną konstrukcją, która umożliwia dostosowanie pomostów - zarówno pod względem ilości, jak i rozmiarów. Modułowa budowa pozwala na dopasowanie konstrukcji do wysokości budynku. Nie dziwi więc fakt, że często jest wybierane do przeprowadzania m.in. prac wykończeniowych czy elewacyjnych.

Rusztowania warszawskie

Ten typ rusztowania cechuje prosta, kolumnowa konstrukcja. Jej elementy łączy się ze sobą czopowo, co znacznie ułatwia montaż, jak i demontaż. Nie bez znaczenia pozostaje jego niska cena wraz z szerokim zastosowaniem. Znakomicie sprawdza się do prac zewnętrznych wykonywanych na wysokości do 10 metrów, zwłaszcza przy domach jednorodzinnych.

Rusztowania przejezdne

To rusztowania mobilne, dzięki czemu możesz bez trudu zmieniać jego położenie już po zmontowaniu wszystkich elementów konstrukcyjnych. Jego zalety często wykorzystywane są do drobnych prac wykończeniowych, m.in. instalacyjnych, malarskich czy też tynkarskich.

Rusztowania budowlane - dodatkowe wskazówki

Wybierając rusztowania budowlane warto wziąć pod uwagę kilka kluczowych parametrów. Jednym z nich jest wysokość robocza - ta powinna być dopasowana nie tylko do wysokości samego budynku, ale i obszaru pracy. 

Równie istotne jest dopuszczalne, maksymalne obciążenie. Kluczowa jest też stabilność i odporność na szkodliwe czynniki zewnętrzne, takie jak np. opady atmosferyczne czy silny wiatr. Zastanów się również, czy potrzebujesz konstrukcji montowanej na stałe, czy też mobilnej.