projekty@kreodom.pl
#Budowa 24 kwietnia 2019

 

Schody zabiegowe

Prawidłowo wykonane schody, powinny być dostosowane do przeciętnej długości kroku. Dla mężczyzny jest to 70 centymetrów, a dla kobiety 62, dlatego przyjmuje się wartość 60-65 cm. By schody były wygodne w użytkowaniu, można sprawdzić szerokość stopni za pomocą równania:

2xh (wysokość stopnia) + s (szerokość stopnia) = 60-65 cm

Graniczny wymiar stopni to 19 centymetrów. Jednak za najwygodniejsze uważa się te o wysokości 15-16 cm. Stopnie muszą być tej samej wysokości, gdyż nawet najmniejsza różnica między nimi, może powodować potknięcia. Prawidłowa głębokość stopnia waha się między 25 a 30 cm. W przypadku szerokości biegu, schody powinny mieć nie mniej niż 80 centymetrów (w praktyce buduje się schody o szerokości ok. 100 cm). By wychodzenie na piętro nie było zbyt męczące, optymalne jest umieszczenie 9-12 stopni. Nie należy stosować schodków poniżej trzech stopni, gdyż są mało zauważalne i łatwo w ten sposób o wypadek. Przy wyborze nawierzchni, należy unikać gładkich materiałów, na których łatwo się pośliznąć.

Schody dwubiegowe

Niektóre konstrukcje schodowe zaprojektowane są wraz ze spocznikami. Szerokość spocznika międzypiętrowego powinna być równa szerokości biegu lub nawet o 20 centymetrów większa. Spoczniki piętrowe nie mogą być mniejsze niż 120 centymetrów. Dodatkowym elementem może być również balustrada. Dla dorosłego człowieka odpowiednia wysokość poręczy wynosi 90 centymetrów. Z myślą o dzieciach warto również zamontować drugą na wysokości 75 centymetrów.

Jaki rodzaj schodów wybrać?

Schody w domu nie powinny zajmować zbyt dużo miejsca i nie mogą zakłócać ciągu komunikacyjnego. Często zła lokalizacja powoduje, że pomieszczenia stają się nieustawne. Wyróżnia się kilka rodzajów schodów: jednobiegowe, dwubiegowe, trójbiegowe , zabiegowe oraz spiralne.

Schody jednobiegowe

Budowa takich schodów stosowana jest zazwyczaj w większych dom, ze względu na bardzo długi bieg. Można jednak wykorzystać przestrzeń pod nimi na dodatkowy schowek. Konstrukcja pozbawiona jest spocznika, więc nie powinno się ich stosować do wysokich kondygnacji. To dobre rozwiązanie dla połączenia antresoli z pozostałą częścią domu.

Schody dwubiegowe

Dwa równoległe biegi schodów połączone są spocznikiem. Taki rodzaj również zajmuje bardzo dużo miejsca w domu, lecz poruszanie się między piętrami jest znacznie wygodniejsze. Warto je zamontować w domach, w których mieszkają dzieci lub osoby starsze.

Tradycyjne schody jednobiegowe

Schody trójbiegowe

Zajmujące najwięcej miejsca, ale również najwygodniejsze w użytkowaniu, są schody trójbiegowe. W takiej konstrukcji umieszczane są dwa spoczniki. Najlepiej sprawdzają się w domach z półpiętrem. Często stosowane są przy salonach wysokich na dwie kondygnacje.

Schody zabiegowe

aki rodzaj schodów nadaje się również do małych domów, gdyż zajmują niewiele powierzchni. Jednak nie są już tak wygodne, jak standardowe konstrukcje. Szerokość stopni jest większa po zewnętrznej stronie, dzięki czemu schody zmieniają kierunek.

Schody spiralne

W domach gdzie jest bardzo mało miejsca, najlepiej pasować będą schody kręcone. Zbudowane są one z trójkątnych lub trapezowych stopni ułożonych wokół pionowego słupa. Nie są dobrym rozwiązaniem w miejscach o dużym ruchu, gdyż są strome i niewygodne. Ich zaletą jest jednak niski koszt.

Dagmara Pietrzak - kreoDOM.pl