Dom szeregowy może stanowić dobre rozwiązanie dla osób, których nie stać na dom wolnostojący, a jednocześnie mieszkanie w budynku wielorodzinnym nie spełnia ich oczekiwań. Jakie są wady i zalety mieszkania w zabudowie szeregowej?
Dom szeregowy stanowi rozwiązanie pośrednie między budynkiem wolnostojącym a mieszkaniem w nieruchomości wielorodzinnej. Sprawdzi się zwłaszcza w przypadku osób, którym zależy na większym metrażu i dostępie do miejsc zielonych, a przy tym nie chcą opuszczać granic dużego miasta.
Koszty
Budowa domów szeregowych jest znacznie tańsza niż budynków wolnostojących. Wynika to m.in. z niższych kosztów poniesionych na działkę, która może być niewielka. Inwestor oszczędza także na materiałach budowlanych – większość domów ma dwie ściany wspólne. Niższe mogą być także np. koszty związane z doprowadzeniem mediów czy kanalizacji. Mieszkańcy oszczędzają również na eksploatacji – ze względu na niewielką liczbę okien i tylko dwie ściany zewnętrzne, tańsze jest np. ogrzewanie. Z drugiej jednak strony spory metraż wiąże się z całkowitą ceną wyższą niż w przypadku mieszkań w budynkach wielorodzinnych. Warto jednak zauważyć, że przy większym metrażu cena 1 mkw. z reguły jest niższa.
Lokalizacja
Zazwyczaj domy szeregowe powstają na obrzeżach miast. Taka lokalizacja umożliwia odpoczynek w zacisznej okolicy, często z dobrym dostępem do miejsc zielonych. Jednocześnie mieszkanie w granicach miasta wiąże się z licznymi udogodnieniami. W pobliżu inwestycji mieszkaniowych często powstają punkty handlowo-usługowe, apteki, ośrodki zdrowia, a także szkoły i przedszkola. W miastach z reguły funkcjonuje dobrze rozwinięta sieć komunikacji miejskiej, łącząca obrzeża z centrum. Pozwala to na dogodny dojazd do pozostałych dzielnic, dając wiele możliwości ze względu na rozwinięty rynek pracy czy walory kulturalne. Osoby, które planują codziennie dojeżdżać do centrum miasta, np. ze względów zawodowych, muszą jednak liczyć się z tym, że każdego dnia stracą trochę czasu, spędzając go w samochodzie albo autobusie.
Metraż
Domy szeregowe z reguły mają znacznie większy metraż niż typowe mieszkania w budynkach wielorodzinnych. Problematyczny może być jednak układ poszczególnych pomieszczeń. Niewielka działka zazwyczaj wymusza wąską, za to wysoką zabudowę. To sprawia, że zazwyczaj nie da się obejść bez schodów wewnętrznych. Dodatkowo może pojawić się problem z umiejscowieniem garażu. Zlokalizowanie go na poziomie parteru wymusi podniesienie części mieszkalnej o jeszcze jeden poziom do góry. Osoby, którym marzy się dom parterowy albo mieszkanie w budynku z windą, niestety raczej nie znajdą więc wymarzonego lokum wśród ofert w budownictwie szeregowym.
Otoczenie inwestycji
Jedną z wielu zalet domów w zabudowie szeregowej stanowi niewielki ogródek, który daje namiastkę mieszkania na wsi. Można tam urządzić miejsce do relaksu w otoczeniu zieleni albo postawić na uprawianie ziół czy warzyw i owoców. Zazwyczaj ograniczeniem jest jednak niewielki metraż. Poza tym ogród jest podzielony na dwie części – ponieważ poszczególne budynki w szeregu są połączone ze sobą, nie da się obejść własnego domu dookoła, dlatego aby z jednej części ogrodu przejść do drugiej, konieczne jest przejście przez część mieszkalną.
Relacje międzysąsiedzkie
W niektórych inwestycjach tego typu udaje się wygospodarować atrakcyjne części wspólne, np. miejsce do integracji z sąsiadami czy plac zabaw dla dzieci. Pozwala to na oszczędność miejsca i stwarza okazję do nawiązywania relacji z pozostałymi mieszkańcami. Sprzyja temu także niewielki dystans pomiędzy poszczególnymi budynkami. Dzięki niemu każdorazowe wyjście do ogrodu stanowi pretekst do rozmowy. Domy w zabudowie szeregowej z reguły tworzą niewielkie osiedla. Wiele z nich posiada ogrodzenie, które daje mieszkańcom poczucie prywatności i bezpieczeństwa. W tym kontekście również bliskość sąsiadów jest pozytywnym aspektem – w czasie wyjazdu nie trzeba się obawiać nieproszonych gości – mieszkańcy pobliskich domów zauważą, gdy stanie się coś niepokojącego. Już sama gęstość zabudowy może zniechęcić potencjalnych złodziei. Z drugiej jednak strony jeśli relacje z sąsiadami nie układają się dobrze, ciasna zabudowa staje się poważnym problemem, zwłaszcza jeśli wspólne ściany nie są dobrze wyciszone albo obie strony spędzają dużo czasu na sąsiadujących ze sobą ogródkach. Dlatego zaraz po przeprowadzce warto uzgodnić z pozostałymi mieszkańcami problematyczne kwestie, takie jak przyjmowanie gości czy grillowanie w godzinach późnowieczornych.
Trudny wybór
Dom szeregowy stanowi opcję pośrednią pomiędzy domem wolnostojącym a mieszkaniem w budynku wielorodzinnym. Swoim mieszkańcom daje namiastkę przestrzeni i niezależności, a jednocześnie pozwala cieszyć się udogodnieniami płynącymi z mieszkania w mieście, gdzie zazwyczaj powstają tego typu inwestycje. Takie rozwiązanie ma wiele zalet, jednak nie jest pozbawione i wad. Pozostaje pytanie o to, które z nich mają większe znaczenie z punktu widzenia indywidualnego inwestora. To do niego należy ostateczna decyzja o ewentualnym zakupie nieruchomości.
Anna Kapłańska