Cegła ceramiczna w ostatnich latach przeszła ogromne przeobrażenie. Na skutek potrzeby coraz to szybszego, łatwiejszego i ekonomiczniejszego budowania, z prostej tradycyjnej cegły ewoluowała w nowoczesny, drążony pustak ceramiczny. Najnowocześniejsze cegły ceramiczne mają znacznie większe wymiary, wysoki stopień poryzacji czerepu ceramicznego i tak dopasowaną geometrię, by maksymalnie wyeliminować zużycie zaprawy.
Kolejnym krokiem w modyfikacji ceramicznych elementów murowych była wprowadzona przez firmę Wienerberger, obróbka mechaniczna wypalonego już produktu. W wyniku procesu szlifowania pojawił się na polskim rynku nowy pustak ceramiczny – Porotherm Profi. Podstawową różnicą w stosunku do klasycznych pustaków Porotherm P+W jest wysokość 249 mm wykonana z dokładnością +/-1mm, co pozwala na zastosowanie cienkiej spoiny o grubości ok. 1 mm. Z pozoru niewielka modyfikacj pozwoliła na znaczne ograniczenie zużycia zaprawy (do ok. 80 proc.), poprawę parametrów izolacyjności termicznej murów oraz ograniczenie wilgotności technologicznej w murze. Dodatkowo zastosowanie szlifowanych pustaków Porotherm Profi pozwala zwiększyć szybkość prac murarskich, zmniejszyć ilość odpadów oraz znacznie ograniczyć ilość sprzętu na budowie, dzięki czemu murowanie stało się bardziej ekonomiczne.
Ze względu na bardzo cienką spoinę poziomą oraz niewielkie odchyłki wysokości pustaków, konieczne jest dokładne wyrównanie podłoża pod pierwszą warstwę cegieł. Czynność tę można w stosunkowo prosty sposób wykonać wyrównując powierzchnię fundamentów zaprawą Porotherm AM, przy użyciu zestawu wyrównującego. Kolejne warstwy pustaków układane są na zaprawie do cienkich spoin Porotherm DM, przy użyciu specjalnego wałka o odpowiedniej szerokości.
Wszystkie niezbędne narzędzia i zaprawy dostępne są w ofercie firmy, której podstawę stanowią pustaki do murowania zewnętrznych ścian nośnych bez docieplenia (Porotherm 44 Profi), zewnętrznych ścian nośnych z dociepleniem (Porotherm 25 Profi oraz Porotherm 30 Profi) o raz ścian wewnętrznych (Porotherm 11.5 Profi oraz Porotherm 25 Profi).
Konstruktorom i projektantom technologia cienkospoinowa nie przysparza dodatkowych problemów. Wszystkie niezbędne do projektowania parametry pustaków szlifowanych oraz ścian z nich zbudowanych, deklarowane są przez producenta i można je znaleźć w broszurach oraz na stronie internetowej firmy Wienerberger. Projektowanie konstrukcyjne opiera się na obecnie istniejących i ogólnie stosowanych nor mach budowlanych, w tym również PN-B-03002:2007 „Konstrukcje murowe – projektowanie i obliczanie”.
Ponadto produkcja ceramicznych pustaków szlifowanych opiera się na normie PN-EN 771-1 „Wymagania dotyczące elementów murowych – Część 1: Elementy murowe ceramiczne”, tak więc system nie wymaga dodatkowych aprobat technicznych i możliwe jest znakowanie wyrobów znakiem CE. Dzięki temu nie ma żadnych przeszkód w stosowaniu pustaków szlifowanych w Polsce.
Porotherm Profi to rozwiązanie w naszym kraju jeszcze mało znane, które znalazło już bardzo szerokie grono odbiorców w Europie. Dla przykładu warto przytoczyć fakt, iż w Niemczech ok. 50 proc. sprzedawanych pustaków ceramicznych to pustaki szlifowane. Należy pamiętać, że system ten to rewolucja w sposobie murowania, a nie w samym elemencie murowym. Jest to w dalszym ciągu tradycyjny i naturalny pustak ceramiczny, który zachował wszystkie zalety ceramiki.
Można więc z pewnością powiedzieć, że budynki wznoszone w systemie Porotherm Profi charakteryzować się będą zdrowym mikroklimatem wewnątrz pomieszczeń, dobrymi parametrami izolacyjności termicznej i akustycznej, dobrą odpornością ogniową i dużą wytrzymałością.
artykuł pochodzi z kwartalnika
Kreator Projekty wydanie 3/2009