Planujesz budowę domu i stoisz przed wyborem pokrycia dachowego? Jeśli zdecydujesz się na to z blachy, stoi przed tobą spore wyzwanie polegające na wyborze odpowiednich materiałów. Grubość blachy, jej wykończenie, kształt i wzornictwo - wszystko to musisz wziąć pod uwagę, jeśli chcesz aby Twoje pokrycie dachowe było estetyczne i trwałe. Oto wskazówki, które przydadzą Ci się podczas wybierania blaszanych elementów do budowy dachu.
Blacha na dach – czym się kierować podczas wyboru?
Zanim wybierzesz konkretną blachę, dokładnie przyjrzyj się jej parametrom technicznym. O tym, czy jest ona wytrzymała i przez wiele lat będzie stanowić estetyczne pokrycie dachowe, decyduje:
-
grubość rdzenia – im jest większa, tym blaszany arkusz lub blachodachówka są sztywniejsze i mocniejsze. Ten parametr ma kluczowe znaczenie dla trwałości pokrycia dachowego;
-
warstwa ochronna - dobra blacha musi być starannie zabezpieczona przed skutkami oddziaływania na nią czynników zewnętrznych. Zwróć uwagę na produkty, na których znajdują się powłoki poliestrowe. Skutecznie chronią one blachę przed korodowaniem, promieniowaniem UV, a jej kolor przed płowieniem. Dzięki powłoce poliestrowej dach pozostaje przez długie lata zarówno w świetnym stanie technicznym, jak i wizualnym;
-
wzornictwo - blacha dachowa może być nie tylko prosta i minimalistyczna - z tego materiału powstają również blachodachówki o finezyjnych kształtach i z ozdobnymi żłobieniami. Między innymi od charakteru budynku zależy, czy na więźbie powinna znaleźć się blacha płaska, czy też może blaszane pokrycie z dekoracyjnymi akcentami.
Blacha na dach – rodzaje
Blaszane pokrycia dachowe są bardzo różnorodne. W zależności od tego, jakiego typu jest dach oraz od tego, jaki efekt chcesz osiągnąć, na więźbie mogą znaleźć się:
-
blacha trapezowa - jej atuty to niska waga, szczelność, możliwość montażu od niskiego kąta i cena. Montaż blach trapezowych jest łatwy oraz nie wymaga dużych (w stosunku do innych rozwiązań) nakładów finansowych. Jednocześnie wybierając je, stworzysz solidne i odporne na warunki atmosferyczne pokrycie dachowe;
-
blachy płaskie - doskonale sprawdzają się na dachach o skomplikowanych kształtach;
-
blacha na rąbek stojący - za jej pomocą stworzysz szczelne pokrycie dachu również w przypadku niewielkiego spadku. Blacha ta sprawdzi się również, gdy nachylenie połaci w stosunku do podłoża wynosi zaledwie 5°- przy zachowaniu odpowiedniej klasy szczelności wstępnego krycia;
-
blachodachówki - dostępne w formie modułów i arkuszy ciętych na wymiar. Wykonane z solidnej blachy stalowej ocynkowanej i przy użyciu nowoczesnych powłok zabezpieczających nadaje się im zarówno nowatorskie jak i tradycyjne kształty.
Jaka blacha będzie najlepsza
To, czy wybrać blachy trapezowe, czy może płaskie panele, zależy od rodzaju dachu. Dobranie odpowiedniego pokrycia spowoduje, że prace montażowe będą przebiegać sprawnie, a stworzona połać będzie solidna, szczelna i efektowna.
Dach dwuspadowy
Na takim dachu sprawdzi się m.in. blacha płaska. Ta konstrukcja umożliwia również zamontowanie świetnie prezentującej się blachodachówki.
Dach kopertowy
To skomplikowana konstrukcja, w przypadku której warto wybrać blachy płaskie. Na dachu kopertowym, na który składa się kilka płaszczyzn, efektownie prezentują się również ozdobne blachodachówki.
Dach garażowy
Do pokrycia dachu nad garażem można wykorzystać blachę trapezową - taką, która jest odpowiednio gruba, odporna na uszkodzenia mechaniczne i czynniki atmosferyczne.
Dach płaski
Dachy płaskie są nachylone w stosunku do podłoża zwykle pod kątem od 3 do 12°. Dlatego sprawdzają się na nich przede wszystkim blachy na rąbek stojący.
Dachy blaszane mogą być pokryte powłoką dekoracyjną lub surowo wykończone. Ich atutem jest jednak przede wszystkim wytrzymałość i sztywność konstrukcji dachowej. Taki wybór to strzał w dziesiątkę zarówno w przypadku domów jednorodzinnych, wielolokalowych budynków mieszkalnych, jak i obiektów użytkowych.
Jeśli potrzebujesz wsparcia w wyborze materiałów na Twoje pokrycie dachowe, zachęcamy do kontaktu z ekspertem Florian Centrum. Dzięki konsultacji z fachowcem i inwestycji w odpowiednie materiały będziesz mieć pewność, że Twój dach przez lata będzie mocną i solidną konstrukcją.