W ostatnich latach domy modułowe zyskują na popularności jako nowoczesna, ekonomiczna i efektywna opcja mieszkalna. Coraz więcej osób poszukuje alternatywy dla tradycyjnych domów murowanych, więc zrozumienie rozwiązań związanych z tego typu budową i czynników wpływających na koszty jest kluczowe. Zdarza się, że dom modułowy kosztuje nawet mniej niż 100 000 zł i może stanąć w 2 miesiące.
Czym jest dom modułowy?
W przeciwieństwie do tradycyjnych domów obiekty modułowe są konstruowane poza typowym placem budowy, zwykle z wykorzystaniem prefabrykatów. Są to elementy powstające jeszcze w zakładzie produkcyjnym, przeznaczone do złożenia/zmontowania w docelowej lokalizacji. Metoda prefabrykacji wiąże się z szeregiem korzyści. Skraca m.in. czas budowy i minimalizuje ilość opadów powstających podczas prac budowlanych. Dom modułowy może również generować mniejsze koszty niż tradycyjna technologia budowlana.
Co ważne, jest to konstrukcja trwale związana z gruntem, a więc w pełni bezpieczna. W efekcie powstaje w pełni wartościowy dom, w którym można wygodnie mieszkać przez cały rok.
Od czego zależy koszt budowy domu modułowego?
Koszty związane z postawieniem domu modułowego różnią się w zależności od kilku kluczowych czynników. Niektóre z nich możesz regulować wedle własnego uznania i możliwości finansowych, inne będą twardymi wydatkami, z którym musisz się po prostu liczyć przy opracowaniu kosztorysu.
Projekt i wykończenie obiektu
Standard wykończenia znacząco wpływa na koszt budowy domu modułowego. Podstawowe projekty z typowymi układami pomieszczeń zazwyczaj są bardziej przystępne cenowo niż mocno zindywidualizowane i nietypowe rozwiązania. Liczą się tutaj m.in.:
- metraż obiektu,
- styl architektoniczny,
- liczba pomieszczeń,
- materiały wykorzystane do wykończenia wnętrz.
Lokalizacja domu
Położenie miejsca budowy odgrywa istotną rolę w kształtowaniu się kosztów budowy domu modułowego. Do najważniejszych czynników w tym zakresie należą:
- ceny gruntów,
- przepisy budowlane,
- opłaty za pozwolenia,
- koszty transportu materiałów.
Mogą się one różnić w zależności od regionu. Koszty transportu rosną znacząco zwłaszcza wtedy, gdy chodzi o dostawę konstrukcji w miejsca odległe i trudno dostępne.
Prace terenowe pod dom modułowy
Chociaż modułowa technologia może usprawnić proces budowy domu, nadal konieczne jest odpowiednie przygotowanie terenu pod konstrukcję. Oczyszczenie terenu, wykonanie fundamentów, podłączenie instalacji i zagospodarowanie terenu – to wszystko wpływa na ostateczny koszt. Mogą go zwiększać także czynniki niezależne od Ciebie, jak choćby warunki glebowe, nachylenie czy dostępność działki.
Jakość wykorzystanych materiałów
Domy modułowe są znane z konstrukcji wysokiej jakości i wykorzystania w nich znormalizowanych materiałów. Jednak wybór wykończenia czy elementów armatury może już niemal biegunowo różnicować ostateczną cenę. Jeśli zależy Ci na energooszczędnych rozwiązaniach, np. w ścianach czy podłogach, musisz liczyć się z większymi kosztami przy budowie domu. Taka inwestycja jednak szybko Ci się zwróci w postaci niższych rachunków za energię.
Transport i montaż
W przeciwieństwie do tradycyjnej budowy domy modułowe wymagają transportu modułów z zakładu produkcyjnego na miejsce docelowe. Odległość między tymi dwoma lokacjami, a także logistyczne kwestie, takie jak dostępność komunikacyjna i warunki na miejscu budowy, wpływają na koszty dostawy. Poza tym w kosztorysie należy uwzględnić wynajem dźwigów i wynagrodzenie dla pracowników.
Ile kosztuje dom modułowy?
Koszty związane z budową domu modułowego kształtują także sami producenci takich obiektów. Za wykonanie 1 m2 konstrukcji trzeba zapłacić minimum ok. 1200 zł. Stawki proponowane przez producentów nie uwzględniają jednak powyżej opisanych aspektów jak choćby transport czy przygotowanie działki pod budowę. Naturalnie dom modułowy o większym metrażu wygeneruje również wyższe koszty.
Domy modułowe stanowią atrakcyjną alternatywę dla tradycyjnej budowy, stanowiąc ekonomiczne, dostosowane i energooszczędne rozwiązania mieszkaniowe. Choć niektóre pozycje w budżecie mogą zniechęcać do tego typu budowy, ostatecznie to dobra droga do zrealizowania marzenia o ekologicznym domu spełniającym wszystkie indywidualne potrzeby.