Chemia techniczna, przemysłowa odgrywa niezwykle istotną rolę w pracy konstrukcyjnej i instalacyjnej. Obejmuje szeroki zakres substancji chemicznych, które są wykorzystywane do różnych celów w tych branżach. Co może szczególnie się przydać?
Chemia przemysłowa to specjalistyczne produkty oparte na nowoczesnej technologii chemicznej, które znajdują zastosowanie w różnych przemysłowych procesach. Produkty te zawierają wiele różnorodnych substancji chemicznych. Mogą posłużyć np. do konserwacji maszyn i urządzeń, renowacji ich, a nawet – odbudowy.
Dobrze dobrany klej to podstawa
Jednym z kluczowych segmentów chemii przemysłowej są kleje. To materiały niemetaliczne, które pozwalają na łączenie różnych elementów poprzez adhezję, czyli przyleganie powierzchni, a także kohezję – wewnętrzną wytrzymałość danego materiału. Kleje te są wykorzystywane do mocowania, sklejania i uszczelniania elementów w różnych branżach przemysłu. Wszelkie szczeliny, przewody, rury i połączenia muszą bowiem być dokładnie uszczelnione, aby zapobiec np. wyciekom.
Wśród substancji tego typu wyróżnić można, chociażby tzw. żywice epoksydowe, kleje poliuretanowe, kleje strukturalne, kleje i uszczelniacze anaerobowe, lakiery, kleje cyjanoakrylowe,
https://www.youtube.com/watch?v=uVLU1H6rzGk
a także uszczelniacze elastyczne. Łączy je jedna podstawowa zasada – przed ich aplikacją konieczne staje się odpowiednie przygotowanie powierzchni. Należy ją bowiem odtłuścić i dokładnie oczyścić. Tylko wtedy można spodziewać się, że użyty przez nas produkt zadziała zgodnie z oczekiwaniami.
Kleje można podzielić na kilka rodzajów w zależności od formy utwardzania. I tak, można zastosować np. termoplasty. Charakteryzują się one tym, że można je przetopić. Dobrym przykładem są tu właśnie kleje cyjanoakrylowe. Innym typem są duromery. Ten rodzaj kleju nie pozwala się przetopić. To jedne z najtwardszych substancji. Ostatnia kategoria to elastomery, czyli kleje elastyczne.
https://www.youtube.com/watch?v=IC1fgzr82h0
Wśród nich można wskazać wszelkie polimery, silikony, a także poliuretany. Wszystkie kleje i uszczelniacze tworzą trwałe połączenia odporne na warunki zewnętrzne.
Co jeszcze przyda się w pracy konstrukcyjnej i instalacyjnej?
Równie funkcjonalne jak kleje, są wszelkie spraye i płyny techniczne, które mają zastosowanie w różnych sytuacjach. Mogą przydać się do smarowania, czyszczenia, zabezpieczania przed korozją i w wielu innych sytuacjach. Płyny techniczne natomiast bywają stosowane np. do usuwania zanieczyszczeń, odtłuszczania powierzchni, konserwacji i ochrony przed rdzą. Zarówno płyny, jak i spraye techniczne zawierają kompletne mieszanki. Sposób rozprowadzania ich po powierzchni jest bardzo prosty – wystarczy użyć pędzla lub rozpylić substancję bezpośrednio przy pomocy aerozolu z puszki.
W żadnym warsztacie nie może też zabraknąć past montażowych, czyli preparatów ochronnych, separujących i smarujących, które stosuje się do mocno obciążonych podzespołów. Bywają szczególnie przydatne w wysokich temperaturach. Warto pamiętać też o posiadaniu smarów i różnego rodzaju akcesoriów i narzędzi, jak np. narzędzia do ściągania izolacji.
https://www.youtube.com/watch?v=3fF53SxP4Cs
Komu chemia techniczna przyda się najbardziej?
Chemia techniczna pełni niezwykle istotną rolę w dziedzinie pracy konstrukcyjnej i instalacyjnej. Obejmuje szeroki zakres substancji chemicznych i procesów, które umożliwiają rozwój nowoczesnych technologii, poprawę efektywności i bezpieczeństwa w pracy. Od materiałów budowlanych po kleje, uszczelniacze, środki ochrony czy czyszczące, chemia techniczna dostarcza narzędzi niezbędnych do konstrukcji, montażu i konserwacji.
Warto wiedzieć, że chemia przemysłowa bywa szczególnie przydatna do utrzymania maszyn w odpowiedniej kondycji, a także do naprawiania ich. Ta potrzeba dotyczy praktycznie każdej gałęzi przemysłu niezależnie od wielkości przedsiębiorstwa. Substancje te doskonale sprawdzają się w przemyśle morskim, motoryzacyjnym, w górnictwie, hutnictwie i wielu innych gałęziach przemysłu. Co więcej, chemia techniczna bywa przydatna w branżach takich, jak farmaceutyczna, kosmetyczna, a nawet spożywcza. Wówczas wymagane mogą być różnego rodzaju certyfikaty.