projekty@kreodom.pl
#Wnętrza 3 lipca 2024

Odwieczny dylemat – wanna czy prysznic – nabiera zupełnie innego znaczenia w przypadku łazienki na poddaszu. Właściciele takich rozwiązań muszą mierzyć się z szeregiem niedogodności w aranżacji takiego pomieszczenia. Oprócz metrażu, który trzeba rozsądnie zagospodarować, dochodzą także skosy, które dodatkowo utrudniają rozplanowanie poszczególnych elementów. Co zatem sprawdzi się w łazience na poddaszu? Czy trzeba rezygnować z pokoju kąpielowego na rzecz natrysku, który zajmuje mniej miejsca? Oto praktyczne wskazówki!

Z jakimi problemami mierzą się właściciele łazienek na poddaszu?

Rozmieszczenie wszystkich mebli oraz urządzeń sanitarnych nawet w zwykłych łazienkach to nie lada wyzwanie. Na poddaszu, oprócz ograniczeń metrażowych, dochodzi jeszcze problem ze skosami. Jego skala zależy od tego, na jakiej wysokości one się zaczynają i jaki jest kąta nachylenia dachu. Dlatego dylemat, czy lepsza będzie wanna, czy prysznic, nie zależy wyłącznie od indywidualnych upodobań, ale w większości od pola manewru, jakie daje konkretne pomieszczenie na poddaszu. Istnieją jednak rozwiązania, które nie pozbawią cię marzeń o funkcjonalnym pokoju kąpielowym.

Wanna w łazience na poddaszu – w którym miejscu najlepiej ją postawić?

Nieocenioną zaletą posiadania wanny jest możliwość korzystania z długich, ciepłych kąpieli, idealnych do zapewnienia chwili odpoczynku wieczorową porą. Aby jednak było to możliwe, należy dobrze przemyśleć jej umiejscowienie. Wanna jest niewątpliwie największym elementem wyposażenia łazienki, dlatego w pomieszczeniu ze skosami trzeba dobrze przemyśleć miejsce, w którym będzie stała. Idealna będzie przestrzeń pomiędzy nimi. Wanna wolnostojąca będzie w tym przypadku świetnym wyborem.

Jeśli jednak zależy ci na ustawieniu wanny przy oknie, dobrym rozwiązaniem będzie zastosowanie wanny narożnikowej. Pod oknem można wówczas zamontować także półkę, która umożliwi dostęp do potrzebnych kosmetyków.

Ważne kwestie techniczne przed zamontowaniem wanny w łazience na poddaszu

Zanim domowe SPA w łazience na poddaszu stanie się rzeczywistością, trzeba wziąć pod uwagę, czy takie rozwiązanie jest możliwe ze względów technicznych. Wanna bowiem jest sporym obciążeniem dla stropu, zwłaszcza napełniona wodą. Lepiej zatem zrezygnować z ciężkiej, żeliwnej wanny na rzecz lżejszej z akrylu. Istotne będzie także miejsce jej montażu. Najlepiej zdecydować się na postawienie wanny przy ścianie nośnej lub pod oknem dachowym.

W którym miejscu zamontować prysznic w łazience na poddaszu?

Kabina prysznicowa to bardziej ekonomiczny pomysł na zaaranżowanie łazienki pod względem nie tylko miejsca, ale i oszczędności wody. Będzie wymagać jednak przestrzeni, w której nie ma skosów. W mniejszym pomieszczeniu świetnie sprawdzi się prysznic narożny. Jeśli masz do dyspozycji więcej miejsca, możesz zdecydować się na prysznic otwarty.

Wanna i kabina prysznicowa – czy to jest możliwe w przypadku łazienki na poddaszu?

Łazienki o dużym metrażu dają pełną swobodę wszystkim niezdecydowanym. Dzięki temu jest możliwość zarówno wzięcia szybkiego porannego prysznica, jak i zażywania długiej wieczornej kąpieli. Czy jednak pomieszczenie ze skosami także daje takie możliwości? Tak, jeśli wysokość ściany kolankowej pozwoli na ustawienie wanny pod skosem, a spadek dachu jest po jednej stronie, co pozwoli na montaż kabiny na ścianie pozbawionej skosu.

W wyposażeniu łazienki na poddaszu wiele zależy od możliwości, jakie daje to pomieszczenie pod względem technicznym, ale także od dobrego rozplanowania wszystkich niezbędnych elementów. Jesteś miłośnikiem natrysku czy kąpieli w pianie? A może jedno i drugie? Sprawdź wanny i prysznice na reuter.com, dzięki którym urządzisz łazienkę, która sprosta wszystkim twoim oczekiwaniom!