Stara cegła w aranżacji wnętrz
W architekturze wnętrz w ostatnim czasie popularnym materiałem jest stara cegła. Nie każdy może pozwolić sobie na wybudowanie ścian działowych z pełnych cegieł o wielkości 6,5x13,5x27 cm. Z tego względu na rynku dostępnych jest wiele imitacji okładzin. Niektóre z nich niewiele mają wspólnego z imitacją cegły, za to inne odzwierciedlają starą cegłę, stylizowaną na XIX-wieczny materiał, który możemy oglądać w zabytkowych kościołach, obiektach sakralnych, dworach czy pałacach. Imitacją cegły mogą być tapeta, fototapeta, płytki betonowe czy gipsowe lub ceramiczne albo styropianowe. Cegły można również namalować.
Kolorystyka
Dobra imitacja cegły powinna posiadać oryginalną fakturę, podniszczoną, postarzaną z wyszczerbieniami oraz wyżłobieniami. Kolorystyka podstawowa to tzw. kolor ceglany z licznymi przebarwieniami. Obecnie możemy wybierać spośród bardzo bogatej kolorystyki. Najczęściej stosowanymi są naturalne ceglane i ceglane z przebarwieniami jaśniejszymi lub ciemniejszymi. Kolejnym bardzo popularnym kolorem we wnętrzach jest biały, tak więc i biała bądź bielona cegła występuje jako nieodłączny element wykończenia wykorzystywany we wnętrzach. Dla osób, które lubią jasny kolor, ale obawiają się bieli, bo najbardziej się brudzi, odpowiedni będzie kolor ecru, jasnobeżowy lub jasnoszary. Warto dodać, że szary, zaraz po białym jest najmodniejszym kolorem od kilku sezonów. Na rynku możemy znaleźć materiały w następujących odmianach: szarej jasnej, szarej ciemnej, grafitowej czy nawet czarnej.
Wiele osób obawia się czerni. Uważa, że jest to kolor przytłaczający, zmniejszający optycznie powierzchnie, czy nawet barwa żałobna w kulturze polskiej. Nic bardziej błędnego. Kolor czarny nadaje pomieszczeniom charakter. Jest to bardzo mocna barwa, dlatego należy pamiętać, że w połączeniu na przykład z fioletowym spowoduje wydobycie mocniejszego odcienia tego koloru. Z kolei dzięki zestawieniu z białym, fioletowy będzie spokojniejszy, nie zobaczymy jego prawdziwej mocy. Kolejnym ciekawym zabiegiem kosmetycznym we wnętrzach, z wykorzystaniem czerni, jest użycie połysku i matu. Kolor czarny w połysku działa jak lustro, powiększając otaczającą nas przestrzeń. W przypadku użycia czarnego, błyszczącego materiału na suficie, możemy stworzyć złudzenie optyczne, że mamy antresolę w pomieszczeniu.
Wiele firm produkujących imitacje cegły bądź płytek ceglanych wykonanych z betonu w połączeniu z kruszywem, pigmentami oraz innymi dodatkami, próbuje pozyskać klientów, zachęcając bardzo ciekawymi nazwami, takimi jak: skalna, gotycka, włoska, dworska, klasztorna, industrialna, modern, retro, loftowa.
Zastosowanie
Cegły oraz płytki imitujące starą cegłę znajdują zastosowanie w domach, na elewacjach czy w ogrodach. Bardzo często stosowane są na ścianach w mieszkaniach, na parapetach, schodach, podłogach, sufitach, w łazienkach, kuchni, na cokołach, łukach, słupach, kominkach, kominach, podmurówkach, elewacjach, gankach, tarasach, chodnikach, podjazdach, ogrodzeniach, w miejscach użyteczności publicznej, restauracjach, barach, klubach muzycznych, ogrodach, grillach i kominkach tarasowych, paleniskach.
Ważnym zabiegiem jest impregnacja cegły w tzw. mokrych pomieszczeniach czy na zewnątrz obiektu. Polega ona na zastosowaniu środka hydrofobowego na bazie silikonu lub żywicy. Dzięki niemu woda i wilgoć nie są wchłaniane przez betonowe płytki, a w efekcie nie występuje problem przebarwień i zabrudzeń. Oprócz tego bardzo ważną kwestią jest łatwiejsze utrzymanie czystości zaimpregnowanych cegieł. Impregnaty nie mają wpływu na kolor, gdyż są bezbarwne. Kolejnym równie skutecznym, ale droższym sposobem jest pomalowanie cegieł żywicą.
Cegły stosowane we wnętrzach pasują do architektury nowoczesnej, przemysłowej, industrialnej, skandynawskiej – minimalistycznej. Cegła tworzy ciekawy efekt estetyczny i niezapomniany klimat. Takie pomieszczenia są bardzo oryginalne i wyjątkowe. Ściana z cegieł może stanowić bazę pod obrazy, zdjęcia, jak również może być bez dodatków, gdyż jest wyjątkowa sama w sobie. Co istotne, płytki ceglane są mrozoodporne i niewrażliwe na promienie słoneczne. Cegłę możemy łączyć ze wszystkimi materiałami budowlanymi. Dobrze wygląda w połączeniu z drewnem, betonem, szkłem, farbą, tapetą, mchem, ścianami zielonymi, płytkami ceramicznymi.
Ceny
Ceny rynkowe materiałów wahają się od 50 do 150 zł za mkw. Należy zwrócić uwagę na koszty przesyłki. Tańsze opcje w marketach budowlanych są niestety mniej efektowne. Warto czasami zastanowić się nad dopłaceniem kilkunastu złotych i być zadowolonym przez dłuższy czas. Polacy przeprowadzają remonty w mieszkaniach zazwyczaj co kilka, kilkanaście lat. Pamiętajmy, że głównym celem prac remontowych jest podniesienie wartości nieruchomości, a nie zmniejszenie naszego budżetu. W niektórych przypadkach oszczędzanie na materiałach, w dłuższej perspektywie może się nie opłacać. Aby stosować tańsze zamienniki, należy bardzo dobrze znać dany temat i wiedzieć, co z czym można łączyć, na czym warto zaoszczędzić. Robiąc gruntowny remont, pamiętajmy o wyglądzie mieszkania, o tym, że ma wpływ na nasze samopoczucie. Kolorystyka oraz użyte materiały powinny współgrać z charakterem właściciela. Ważne jest, aby dobrze nam się „oddychało" w urządzonym wnętrzu.
Bartłomiej Kuras
facebook: architekt Bartłomiej Kuras
betonowa.pl
elkaminodom.pl