Mówi się, że instrumenty mają duszę. W rękach wprawnego muzyka wydają z siebie piękne dźwięki, ale jednocześnie mogą stanowić element dekoracji, który nadaje niezwykły charakter każdemu wnętrzu, ożywiając je i wprowadzając wyjątkowy nastrój.
Znalezienie odpowiedniego miejsca dla instrumentu muzycznego może stanowić nie lada wyzwanie. Przed najtrudniejszym zadaniem stają właściciele pianin i fortepianów, których gabaryty wymagają specjalnych warunków. Warto uczynić z nich centralny punkt pomieszczenia, wokół którego skoncentruje się cały proces aranżacji danego wnętrza.
Dla każdego coś dobrego
Instrumenty najlepiej prezentują się wtedy, gdy ich kształt harmonizuje ze stylem, w jakim zostało urządzone dane wnętrze. Fortepian najkorzystniej wygląda w przestronnym pokoju, urządzonym z dbałością o elegancję. Analogowe, rzeźbione pianino, mandolina czy tradycyjne skrzypce świetnie sprawdzą się we wnętrzach klasycznych, nawiązujących do przeszłości. Mogą wprowadzić przytulny klimat lub nadać wnętrzu szyk. Do aranżacji industrialnych natomiast najlepiej pasują blaszane instrumenty dęte. Kształtem i materiałem, z którego zostały wykonane, korespondują z metalowymi elementami, jakich nie może zabraknąć w mieszkaniu wzorowanym na dawnej fabryce. Współczesne instrumenty cyfrowe dobrze harmonizują z nowoczesnymi wnętrzami. Bogactwo kształtów i kolorów, jakie można znaleźć na rynku, umożliwia wybranie odpowiedniego modelu także do wnętrz minimalistycznych czy skandynawskich.
Gdzie postawić instrument?
Aby odpowiedzieć na pytanie, które pomieszczenie będzie stanowiło najlepsze miejsce dla naszego instrumentu, powinniśmy się zastanowić, jaka jest jego funkcja. Okazałe, reprezentacyjne instrumenty, które odgrywają przede wszystkim rolę dekoracji, najlepiej umieścić w salonie. Przestronny pokój stanie się dla nich odpowiednią oprawą. Jednocześnie duża ilość miejsca umożliwi muzykowanie podczas spotkań ze znajomymi czy rodzinnych uroczystości.
Inna opcja to przechowywanie instrumentu w sypialni albo wydzielonym pomieszczeniu przeznaczonym do ćwiczenia. Takie rozwiązanie z pewnością spodoba się uczniom szkół muzycznych i osobom, które zawodowo zajmują się muzyką. Wygospodarowanie osobnego pomieszczenia umożliwi im przygotowywanie się do występów nawet w czasie, gdy w pozostałych pokojach przebywają goście. Dzięki zastosowaniu izolacji akustycznej, długa gra stanie się mniej uciążliwa dla innych domowników i sąsiadów, zwłaszcza w przypadku budownictwa wielorodzinnego.
Możliwości aranżacyjne
Instrumenty, takie jak pianino czy fortepian, mogą służyć również jako dodatkowy mebel. Płaskie powierzchnie często zostają wykorzystywane w roli półki czy stolika. Warto jednak dobrze przemyśleć, co tam ustawimy. Wbrew powszechnej praktyce, nie powinniśmy stawiać na instrumentach żywych roślin w doniczkach czy wazonach, ze względu na ryzyko zalania. O wiele lepiej umieścić tam np. ulubione zdjęcia w ramkach, ewentualnie suszone czy sztuczne kwiaty. W przypadku pianina dosuniętego do ściany warto pozostawić jego powierzchnię pustą, a na ścianie powiesić klimatyczny obraz albo makatkę. Dobrym pomysłem będzie również przygotowanie specjalnej półki przeznaczonej na nuty.
Mniejsze instrumenty strunowe, takie jak gitara, mandolina czy ukulele można wyeksponować dzięki specjalnym stojakom lub przykręconym do ściany uchwytom. Ustawione pod odpowiednim kątem, razem z pozostałymi dodatkami utworzą niezwykłą kompozycję. Jeśli ilość wolnego miejsca na to pozwoli, ściana może zostać ozdobiona w ten sposób nawet przez kilka instrumentów. Taki układ ma również walor motywacyjny – gdy instrument znajduje się w zasięgu ręki, łatwiej zmobilizować się do tego, by często po niego sięgać.
Inna możliwość w przypadku stosunkowo niewielkich instrumentów to wygospodarowanie dla nich specjalnego miejsca na półce czy stoliku. Udrapowany materiał zabezpieczy je przed upadkiem, a jednocześnie stanie się dodatkową dekoracją. Niektórzy tworzą również kompozycje z płatków kwiatów, kamieni czy skarbów znalezionych na plaży. Taki układ z pewnością wygląda inspirująco, jednak ze względów praktycznych nie każdemu może odpowiadać – tak zagospodarowane miejsce wymaga częstego odkurzania.
Drugie życie instrumentu
Dla muzyka najważniejsze jest brzmienie instrumentu, jednak i wygląd nie pozostaje bez znaczenia. Miłośnicy antyków doceniają zwłaszcza stare instrumenty, posiadające własną historię. Na portalach aukcyjnych i ogłoszeniowych można czasem trafić na zniszczone egzemplarze, które ktoś chce oddać za niewielką kwotę. Po odnowieniu taki instrument może zyskać drugie życie. Nie jest to jednak łatwy proces, dlatego warto zlecić go specjalistom, którzy w taki sposób odrestaurują zewnętrzną powłokę przedmiotu, by jednocześnie nie odebrać mu walorów muzycznych. Bywa i tak, że przywrócenie dawnej świetności nie jest możliwe. Wówczas instrument mogą docenić osoby, które nie chcą wydobywać z niego dźwięku, ale wystarcza im jego funkcja dekoracyjna.
Pomysłowe dodatki
Zamiłowanie do muzyki można odzwierciedlić również w inny sposób. Warto wykorzystać związane z nią wzory, dobierając elementy dekoracji. Subtelny motyw zapisu nutowego można zastosować np. na tapecie, którą wykleimy ścianę lub jako ozdobę abażura lampy. Ważne, by tego typu dekoracje były subtelne i nie narzucały się zbytnio. Ozdobę stanowi również kolekcja nagrań – płyty winylowe czy współczesne CD lub DVD, odpowiednio posegregowane i ułożone na fantazyjnych półkach staną się szczególnym dodatkiem. Jednocześnie, podobnie jak zgromadzone w domu książki, będą mogły dużo powiedzieć na temat swojego właściciela. W mieszkaniu urządzonym w stylu vintage dobrze sprawdzi się również stary gramofon. Bez względu na to, czy dalej potrafi odtwarzać muzykę, czy stanowi już tylko element dekoracji, pozwoli odczuć klimat dawnych czasów.
Magia muzyki
Muzykalne osoby najlepiej wiedzą, że za pomocą dźwięków często można wyrazić więcej niż używając słów. Umiejętne zastosowanie w aranżacji elementów związanych z muzyką również nie pozostanie bez znaczenia. Może ukazać artystyczną duszę właściciela mieszkania, podkreślić jego wrażliwość na sztukę lub ujawnić kreatywność. Sama obecność instrumentu w domu ożywia wnętrze i pozwala poczuć się w nim nieprzeciętnie. Jeśli z pianina, skrzypiec czy gitary mieszkańcy potrafią wydobyć dźwięki, wówczas korzystny efekt jest jeszcze większy.
Anna Kapłańska