Zmęczeni wielkomiejskim krajobrazem chętnie uciekamy za miasto, by zrelaksować się w otoczeniu przyrody. Naturalne elementy możemy wprowadzić również do własnego mieszkania. Duże pole dla wyobraźni stanowi łazienka.
Życie w wielkim mieście ma wiele zalet, takich jak dostęp do atrakcyjnych miejsc pracy, dobrze rozwinięta infrastruktura i komunikacja publiczna czy szeroki wachlarz możliwości edukacyjnych. Z drugiej jednak strony mieszkańcy dużych aglomeracji na co dzień narażeni są na hałas i niedogodności związane z zanieczyszczeniem środowiska. Aby odpocząć i zredukować stres, potrzebujemy kontaktu z przyrodą, jednak wyjazd poza miasto czy wyjście do parku nie zawsze są możliwe, zwłaszcza zimą. Ponieważ wiele czasu każdego dnia spędzamy w mieszkaniu, warto wygospodarować tu choćby niewielką przestrzeń, która choć trochę będzie przypominała środowisko naturalne. Jednym z pomieszczeń, które szczególnie kojarzą się z relaksem, jest łazienka. W jaki sposób wprowadzić do niej odrobinę przyrody?
Naturalne materiały
Zastanawiając się nad elementami wykończenia, możemy sięgnąć po naturalne materiały. Dobry przykład stanowi drewno, które optycznie ociepla wnętrza i wprowadza do nich przytulny nastrój. Możemy zastosować je zarówno na podłodze, jak i na ścianie albo jej fragmencie. Niestety ze względu na dużą wilgotność powietrza, w łazience nie sprawdzi się każdy rodzaj drewna, a tylko taki, który charakteryzuje niewielki współczynnik skurczu. Gatunki twarde będą o wiele lepszym wyborem niż miękkie. Drewno zastosowane w łazience wymaga także odpowiedniego przygotowania. Należy je szczególnie starannie zaimpregnować, zabezpieczając przed wilgocią, np. za pomocą specjalnego oleju, lakieru albo lakiero-bejcy. Drewno w łazience cały czas pracuje, dlatego mocując drewniane elementy do podłoża, zastosujmy elastyczny klej. Jeżeli nie jesteśmy przekonani do wykończenia łazienki za pomocą naturalnego drewna, możemy pomyśleć o jego imitacji. Na rynku dostępne są np. płytki w kształcie desek.
Stylowe dodatki
Naturalne materiały mogą posłużyć również do wykonania dodatków. Przykładowo, w łazience dobrze będzie się prezentować lustro w drewnianej ramie. Do przechowywania drobiazgów, takich jak kosmetyki czy środki higieniczne, mogą posłużyć koszyki z wikliny albo rattanu. Materiał ten nadaje się także do wykonania kosza na pranie. Sznurkowy dywanik będzie stanowił dopełnienie całości. Pole do popisu zostawiają także przedmioty użytkowe, takie jak mydelniczka albo pojemnik na mydło w płynie, a także kubki, w których trzymamy szczoteczki do zębów. Warto wybrać modele gliniane albo nawiązujące do drewna. Dodatkowym walorem będą świece zapachowe, które ładnie wyglądają, stojąc na co dzień na półce, a jednocześnie mogą pomóc się zrelaksować w czasie kąpieli. Warto postawić na świeże zapachy, kojarzące się z przyrodą.
Magia kolorów
Natura może stanowić inspirację również pod względem kolorystycznym. Nie od dziś mówi się o tym, że zielony kolor uspokaja, relaksuje, pozwala się wyciszyć. Jeżeli pracujemy przy komputerze, pomoże odpocząć naszym oczom. Warto zatem wykorzystać jego potencjał i śmiało wprowadzić go do naszej łazienki — na ścianach, w kolorze płytek albo w dodatkach. Z różnymi odcieniami zieleni dobrze komponują się brązy i beże. Ogólnie mile widziane są kolory ziemi i barwy, które możemy zaobserwować w lesie. Warto zwrócić na to uwagę także podczas zakupu ręczników, zasłon i innych przedmiotów użytkowych, które oprócz pełnienia konkretnych funkcji, mogą odgrywać także rolę dekoracyjną.
Wpuśćmy do domu trochę życia
Aby nieco ożywić łazienkę i wprowadzić do niej jeszcze więcej naturalnych elementów, możemy postarać się o kilka roślin. Wilgotne środowisko sprzyja szczególnie gatunkom tropikalnym, jednak nie sprawdzi się w przypadku sukulentów. Idealna sytuacja jest wtedy, gdy w łazience znajduje się okno, zapewniające odpowiednią ilość światła, niezbędnego do procesu fotosyntezy. Jeśli łazienka jest ciemna, powinniśmy zastąpić światło słoneczne sztuczną lampą. Inna opcja to zakup dwóch podobnych roślin cieniolubnych. Podczas gdy jedna z nich będzie stała w ciemnej łazience, druga powinna znajdować się w jasnym pomieszczeniu. Co kilka dni możemy je zamieniać, tak by każda z nich otrzymywała odpowiednią porcję potrzebnego światła. W łazience świetnie poradzą sobie m.in. skrzydłokwiat, dracena, zielistka, epipremnum, wężownica czy różne odmiany bluszczu i paproci. Rośliny możemy postawić na półkach lub parapetach albo powiesić w kwietnikach obok lustra. Kiedy dostępna przestrzeń na to pozwala, część osób wybiera jedną dużą roślinę w donicy stojącej na podłodze. Odważni mogą zdecydować się na kompozycję z żywych roślin, ułożonych w obraz, albo nawet na całą zieloną ścianę. Jeżeli nie jesteśmy przekonani do żywych roślin, warto zastosować motywy roślinne w elementach dekoracyjnych. W łazienkach ciekawie prezentują się także fototapety przedstawiająca fragment krajobrazu.
Zieleń nie tylko od święta
Łazienka inspirowana naturą z pewnością nie zastąpi wyprawy w góry czy choćby spaceru do lasu albo parku. Pomoże nam jednak dobrze czuć się na co dzień, a nie tylko w weekendy, gdy mamy czas, by wyjechać za miasto. A codzienny, choćby krótki relaks, jest nam potrzebny do prawidłowego funkcjonowania. Poza tym, gdy często przebywamy w zanieczyszczonym środowisku, każdy kontakt z naturą jest cenny, nawet jeśli sprowadza się do posadzenia kilku roślin doniczkowych.
Anna Kapłańska