Jadalnia to bardzo ważne pomieszczenie w każdym domu. To tutaj toczy się wspólne życie rodzinne – domownicy spotykają się, by razem spożywać posiłki, niekiedy w pośpiechu, a czasami celebrując każdą chwilę. Jest to również miejsce reprezentacyjne, gdzie zaprasza się gości na uroczyste kolacje i przyjęcia. Dlatego tak ważne jest, by jadalnia była urządzona ze smakiem oraz dbałością o szczegóły. Jak ją wyposażyć, by była w pełni funkcjonalna i prezentowała się efektownie? Skorzystaj z naszych podpowiedzi!
Stół – kluczowy mebel w każdej jadalni
Stół to centralny punkt aranżacji. Jego wybór to ważna decyzja, a podstawową kwestią jest wielkość. Mebel musi wpasować się w dostępną przestrzeń, a zarazem powinien pomieścić całą rodzinę i gości.
Na jedną osobę należy liczyć około 60 cm długości blatu. Minimalna szerokość stołu powinna wynosić 80 cm, aby komfortowo zmieścić nakrycia i naczynia. Odległość między krawędzią stołu a ścianą lub innymi meblami powinna wynosić co najmniej 90 cm, aby można było swobodnie odsuwać krzesła i poruszać się po jadalni.
Dla osób, które potrzebują większej powierzchni tylko okazjonalnie, idealnym rozwiązaniem są stoły rozkładane. Warto zwrócić uwagę na mechanizmy rozkładania, wybierając taki, który dla Ciebie będzie najwygodniejszy. Blat może mieć kształt prostokątny albo okrągły. Prostokątny jest bardziej ustawny i świetnie sprawdza się zarówno w dużych, jak i małych pomieszczeniach.
Stół okrągły z pewnością jest mniej uniwersalny i nie w każdej przestrzeni dobrze się sprawdzi, ale zapewnia większą swobodę ustawienia krzeseł i pozwala na lepszą interakcję między osobami przy stole. Nie posiada ostrych krawędzi, co zwiększa bezpieczeństwo w domach, w których mieszkają małe dzieci. Na rynku znajdziemy też stoły owalne stanowiące połączenie funkcjonalności stołu prostokątnego i estetyki okrągłego. Wysokiej jakości stoły do jadalni, jak inne meble do jadalni i salonu znajdziesz na https://danzz.pl/
Wygodne krzesła – zadbaj o komfort wspólnego biesiadowania
Podstawą udanych spotkań w jadalni są krzesła, które zapewnią komfortowe warunki siedzenia nawet podczas wielogodzinnych przyjęć. Wysokość siedziska powinna wynosić ok. 45-50 cm, co pozwala na wygodne użytkowanie przy stole o wysokości 75 cm.
Co jeszcze trzeba mieć na uwadze? Krzesła z podłokietnikami są bez wątpienia wygodniejsze, ale zajmują więcej miejsca. Modele bez podłokietników są z kolei bardziej kompaktowe i łatwiejsze do przechowywania pod stołem. Większy komfort gwarantują krzesła tapicerowane, ale trzeba pamiętać, że nie są one tak łatwe w utrzymaniu czystości jak np. krzesła w całości zrobione z drewna.
Ważna jest też estetyka krzeseł. Powinny być one dopasowane stylistycznie do stołu. Oczywiście, nie musi być to komplet na wzór aranżacji, jakie pamiętamy z dzieciństwa. Dziś coraz odważniej urządzamy nasze mieszkania, nawet miksując różne krzesła przy jednym stole i uzyskując w ten sposób eklektyczny wystrój.
Komody, witryny i regały – miejsce do przechowywania zastawy stołowej i innych akcesoriów
W jadalni nie może też zabraknąć miejsca do przechowywania wszystkiego, co potrzebne do nakrycia stołu: od naczyń służących do spożywania i podawania potraw oraz napojów, przez sztućce, po obrusy, bieżniki i serwetki. Warto rozważyć zakup komody z pojemnymi szafkami czy szufladami bądź witryny z przeszklonymi frontami, która umożliwi ekspozycję najbardziej reprezentacyjnych elementów zastawy stołowej.
Dobrym wyborem będą także regały o otwartej konstrukcji, która nadaje wnętrzu lekkości i sprawia, że wszystko, co umieścimy na półkach, jest na wyciągnięcie ręki. Regały można uzupełnić o dekoracyjne kosze czy pudełka, które pozwolą uporządkować wszelkie akcesoria.
Meble do jadalni – z jakiego materiału najlepsze?
Współczesny rynek oferuje bardzo szeroki wybór mebli jadalnianych. Powstają one z różnych gatunków drewna, a także z materiałów takich jak płyty wiórowe lub MDF, laminowane bądź fornirowane. Wśród wszelkich rozwiązań na szczególną uwagę zasługuje lite drewno.
Jedną z największych zalet litego drewna jest jego znakomita trwałość. Meble wykonane z buku, jesionu, a nade wszystko dębu potrafią przetrwać dziesięciolecia, a nawet całe pokolenia. Są odporne na uszkodzenia mechaniczne, takie jak zarysowania czy wgniecenia, w przeciwieństwie do mebli z płyt drewnopochodnych. Lite drewno można również odnawiać – szlifowanie i ponowne lakierowanie lub olejowanie pozwala przywrócić im pierwotny wygląd.
Meble drewniane wyróżniają się naturalnym, efektownym wyglądem, który doskonale komponuje się z różnymi stylami aranżacji wnętrz. Bez względu na to, czy preferujesz klasyczną elegancję, skandynawską prostotę czy rustykalny urok, drewniane stoły, krzesła, komody, witryny, regały będą świetnym wyborem. Każdy kawałek drewna ma unikalne usłojenie i barwę, dzięki czemu meble są niepowtarzalne i nadają wnętrzu wyjątkowego charakteru.
Choć meble z litego drewna są zazwyczaj droższe od tych wykonanych z tańszych materiałów, ich trwałość i ponadczasowy charakter sprawiają, że jest to inwestycja na długie lata. Nie trzeba ich wymieniać po kilku czy kilkunastu latach, co w dłuższej perspektywie czyni je bardziej opłacalnym rozwiązaniem. To wybór, którego z pewnością nigdy nie będziesz żałować.