Ogrodzenie wydziela granice działki, pełniąc jednocześnie funkcje dekoracyjną i izolacyjną. Powinno być trwałe, chronić przed hałasem oraz dawać poczucie bezpieczeństwa. Właściciel posesji planujący budowę ogrodzenia musi zadbać, by jego działania w tym zakresie nie były źródłem konfliktów sąsiedzkich.
Optymalnym rozwiązaniem jest lokalizacja ogrodzenia dokładnie w osi granicy działek. Jeśli jednak sąsiad nie wyraża zgody na takie rozwiązanie i nie będzie to inwestycja wspólna, to należy je tak usytuować, aby nie przekraczało geodezyjnie wytyczonej granicy działki należącej do inwestora. Ogrodzenie nie może wychodzić poza linie rozgraniczające ulicy. W przypadku działek zlokalizowanych wzdłuż skrzyżowania dróg może się okazać, że ogrodzenie musi mieć ścięty narożnik, by nie ograniczać widoczności.
Podstawowe wymagania

Wygląd i rodzaj materiałów, z których wykonane zostanie ogrodzenie, zależy od możliwości finansowych i gustu inwestora, trzeba jednak pamiętać, że:
• ogrodzenie nie może stwarzać zagrożenia dla bezpieczeństwa ludzi i zwierząt, zabronione jest umieszczanie na nim na wysokości poniżej 1,8 m ostro zakończonych elementów, drutu kolczastego, tłuczonego szkła oraz innych podobnych materiałów i wyrobów;
• bramy i furtki w ogrodzeniu budynków mieszkalnych wielorodzinnych oraz budynkach użyteczności publicznej nie mogą otwierać się na zewnątrz działki i mieć utrudniających wjazd osób niepełnosprawnych, poruszających się na wózkach inwalidzkich;
• szerokość bramy powinna wynosić co najmniej 2,4 m, a furtki — 0,9 m;
• zapora ruchoma, czyli szlaban (jeśli inwestor na taką się decyduje), musi być oznakowana w sposób widoczny w ciągu całej doby oraz mieć sygnalizację świetlną lub dźwiękową zmiany położenia.
W czasie, gdy rynek materiałów budowlanych był ograniczony, ogrodzenia budowano z łatwo dostępnych tworzyw. Obecnie gama materiałów mogących służyć do budowy ogrodzeń jest na tyle szeroka, że ich rodzaj i styl ograniczają jedynie możliwości finansowe i fantazja inwestora.
Ogrodzenia drewniane
Drewno stanowi doskonały materiał na ogrodzenia, dostępny na rynku — od tańszego, występującego lokalnie, po importowane, pozyskiwane z gatunków egzotycznych. Można je stosować w formie desek, sztachet, żerdzi lub bali. Dzięki odpowiedniej impregnacji, zabezpieczającej przed wilgocią, grzybami i pleśnią, może przetrwać wiele lat. Ogrodzenia drewniane mogą mieć wiele form, od lekkiego ze sztachet lub desek, po ogrodzenie ciężkie, gdzie elementy drewniane stanowią wypełnienie.
Drewniane elementy ogrodzeń dobrze komponują się z zielenią, pozwalają osiągnąć rozmaite efekty i stwarzają wokół domu ciepły klimat. Dzięki nowoczesnym środkom impregnacyjnym płoty z drewna mogą przetrwać wiele lat. Należy jednak pamiętać, iż przeważnie wymagają konserwacji częściej niż ogrodzenia wykonywane z innych materiałów.
Mury
Lity mur to skuteczny sposób odgrodzenia posesji od wzroku osób postronnych. Poza funkcjami praktycznymi — powinien być jednocześnie ozdobą domu. Mur ceglany trzeba wykonywać z mrozoodpornej cegły klinkierowej, dostępnej w wielu odcieniach. Klinkier jest odporny na działanie mrozu, wody, zanieczyszczeń powietrza. Nie wymaga konserwacji, jedynie czyszczenia co pewien czas. Korzystając z szerokiej gamy kolorystycznej klinkieru, można tworzyć interesujące kompozycje. Ciekawe efekty można również uzyskiwać, operując rodzajem wiązania lub układając cegły w nierównej płaszczyźnie, co daje możliwość uzyskania faktury oraz efektu światłocienia. Na wynik końcowy mają też wpływ sposoby spoinowania, zwieńczanie i filary wzmacniające ogrodzenie.
Ogrodzenia z kamienia są ciężkie, dlatego muszą być osadzane na fundamencie poniżej poziomu zamarzania gruntu (80–120 cm). Jeśli ogrodzenie ma być wykonane z piaskowców lub wapieni, konieczne jest ułożenie izolacji przeciwwilgociowej. Efekt plastyczny uzyskać można nie tylko przez sposób ułożenia, lecz również dzięki zastosowaniu skały. W zależności od kształtu bloków możemy budować tzw. mury dzikie (z nieregularnych kamieni i otoczaków) lub mury warstwowe (z regularnych bloków, kostek i łupków). Mur kamienny, obok trwałości, daje szerokie możliwości aranżacji przestrzeni. Efekty uzyskane w przypadku wyboru takiego rozwiązania zależą od zastosowanego kamienia oraz jego obróbki. Mury z piaskowców czy wapieni urozmaica się ciekawą fakturą.
Odpowiednio wykonane ogrodzenie betonowe charakteryzuje się dużą odpornością i walorami estetycznymi, nawet po wielu latach od jego wzniesienia. Betonowy płot można zbudować jak ścianę z cegły, pustaków czy bloczków. Poszczególne elementy muruje się, układając je na mrozoodporną zaprawę. Ogrodzenie takie może wyglądać interesująco i estetycznie, również w połączeniu z innymi materiałami.
Bardziej tradycyjnie
Ogrodzenia z siatki posiadają tą zaletę, że są tanie i szybkie w montażu. Konstrukcje te wykonuje się z żelaznych lub aluminiowych prętów, które łączy się sztywno (ogrodzenia panelowe) lub przeplata (ogrodzenia z siatki). Gotowe elementy zabezpiecza się przez ocynkowanie i dodatkowo pokrywa się powłoką tworzywa sztucznego lub warstwą lakieru. Zapewnia im to wieloletnią funkcjonalność bez potrzeby konserwacji. Jest to szybki i tani sposób na ogrodzenie posesji.
Stal to doskonały materiał na ogrodzenie działki. Ogrodzenia metalowe można wykonywać ze stalowych kształtowników, odlewać z żeliwa lub kuć. Są bardzo wytrzymałe, a jednocześnie sprawiają wrażenie lekkich i pozwalają się dowolnie formować. Ogrodzenia kute, bogato zdobione parkany, bramy i furtki o niepowtarzalnych wzorach dodają naszemu domowi oraz okolicy efekt przepychu. Odpowiednio zabezpieczone nie ulegną zniszczeniu przez wiele lat.
Gęste i odpowiednio wysokie żywopłoty mogą stanowić ochronę przed wiatrem, kurzem czy hałasem. Rynek ogrodniczy dysponuje szeroką ofertą roślin odpowiednich na żywopłoty, różnorodnych pod względem formy i koloru, dostosowanych do wielorakich warunków glebowych i klimatycznych.
Bez względu na to, jakie materiały wykorzystamy do budowy ogrodzenia, należy pamiętać, że jest ono istotnym elementem architektury krajobrazu i wpływa na nasze otoczenie nie mniej niż pozostałe detale.
Magdalena Bochenek