Letnia aura sprzyja wszelkim formom wypoczynku poza domem. Ochłody szukamy nad wodą lub w ośrodkach spa. Jednak nie wszyscy mogą pozwolić sobie na dłuższą przerwę w pracy i urlop nad morzem czy na Mazurach. Pozostają weekendy, które można spędzić we własnym, ładnie urządzonym ogrodzie, a nawet na niewielkim tarasie, który wbrew pozorom również stanowi odpowiednie miejsce do montażu basenu, wanny ogrodowej czy minibasenu spa. Tego rodzaju urządzenia dają nie tylko możliwość relaksu, ale także mają walory prozdrowotne. Wyposażone np. w opcje hydromasażu, regulacji temperatury i filtrowania – mogą spełniać swoją funkcję przez cały rok.
Najbardziej optymalna temperatura w przypadku minibasenów spa czy wanien ogrodowych, które mają służyć do domowej fizjoterapii, wynosi ok. 37 stopni Celsjusza. Regularne hydromasaże poprawiają krążenie, zmniejszają nadciśnienie, regenerują mięśnie i uśmierzają ból. Mają też korzystny wpływ na wygląd naszej skóry. Co ciekawe, niektóre modele wanien ogrodowych czy minibasenów są wyposażone w specjalne dysze, które mają właściwości odprężające nadgarstki. Dodatkową funkcją w systemie sterowania urządzeniem może być też np. możliwość skierowania strumienia na wybrane partie mięśni (aby je rozluźnić).
fot. Sundance Spas
Baseny spa, popularne jacuzzi, wystarczy napełniać wodą raz na kilka miesięcy. Wypełniony zbiornik będzie utrzymywał odpowiednią temperaturę przez cały rok, a dzięki filtrowaniu pozostanie czysty.
Warto przypomnieć, że pierwowzorem tego szczególnego rodzaju wanny było przenośne urządzenie zaprojektowane w USA w latach 60. przez rodzinę Jacuzzi. Dla wielu osób jacuzzi wciąż budzi skojarzenia z luksusem, na który nie każdy może sobie pozwolić. Oferty producentów są jednak dostosowane do różnych grup klientów. Dla tych najbardziej wymagających, którzy oczekują dodatkowych udogodnień, przewidziano np. możliwość wbudowania wodoodpornego sprzętu audio.
Takie baseny będą idealnym uzupełnieniem ogrodowej strefy relaksu, z leżakami, stolikiem i donicami z kwiatami. Dobrze prezentują się zarówno w centralnej części ogrodu, jak i na tarasie czy przestronnym balkonie. Przed podjęciem decyzji o umiejscowieniu urządzenia warto sprawdzić, jak głośno pracują pompy i inne elementy minibasenu. Im ciszej, tym lepiej – dla domowników i sąsiadów.
Aranżacja i kwestie techniczne
Niezależnie od modelu, zawsze należy skontrolować, jak działa system filtracji basenu. Biorąc pod uwagę wygodę i bezpieczeństwo użytkowania, istotne jest sprawdzenie, gdzie znajduje się dozownik środków chemicznych. Najlepiej, jeśli został tak zamontowany, żeby wykluczyć ryzyko bezpośredniego kontaktu chloru ze skórą. Aby upewnić się, że woda w zbiorniku jak najdłużej pozostanie czysta, trzeba przeanalizować cykle filtracji urządzenia.
Współcześnie projektowane modele minibasenów są tak różnorodne, że można dopasować je do niemal każdej powierzchni. Najłatwiejszym rozwiązaniem jest wybór modelu w gotowej obudowie. Wolnostojące jacuzzi do działania potrzebuje tylko dostępu do energii elektrycznej. Jeśli dysponujemy mniejszą przestrzenią i wolimy uniknąć ustawiania dodatkowych sprzętów, warto zastanowić się nad wbudowaniem basenu w podłoże.
fot. Sundance Spas
Funkcjonalnym rozwiązaniem dla osób, które nie chcą montować zadaszenia czy budować altany osłaniającej basen przed nadmiernym słońcem, jest zakup modelu z wbudowanym parasolem. Czasza takiego parasola w upalny dzień zapewni upragniony cień.
Jednym z najbardziej odpowiednich miejsc na jacuzzi są wspomniane ogrodowe altany. Jeśli dodatkowo ozdobimy je zielenią i świecami czy lampionami, stworzymy wyjątkowy klimat miejsca, w którym można wyciszyć się i odpocząć, zażywając relaksacyjnego masażu wodnego. Walory estetyczne podkreśli również nowoczesne oświetlenie (np. w wybranych kolorach), zainstalowane bezpośrednio na obudowie wanny.
Odkryty basen czy jacuzzi?
Jeśli mamy wystarczająco dużo miejsca w ogrodzie, pojawia się dylemat, czy zdecydować się na odkryty basen, czy wannę ogrodową. W obu przypadkach trzeba wyposażyć się w specjalną pokrywę bądź pokrowiec do zasłaniania zbiornika w czasie, kiedy z niego nie korzystamy. Jest to o tyle istotne, że pokrywa chroni nagrzaną wodę przed napływem chłodniejszego powietrza z zewnątrz. W ten sposób dłużej utrzymujemy ciepło w zbiorniku.
fot. Sundance Spas
O tym, który model będzie lepszy, decydują indywidualne preferencje nabywców. Odkryty basen wymaga większego nakładu pracy związanego z utrzymaniem go w dobrym stanie. Koszty utrzymania jacuzzi to przede wszystkim wydatki na energię elektryczną. Parametrem, który ma duże znaczenie w przypadku szacowania kosztów eksploatacji urządzenia, jest izolacyjność. Jeśli warstwa izolacji okaże się zbyt cienka, ciepło łatwo „ucieknie” na zewnątrz, co przełoży się na wyższe koszty eksploatacji basenu. Dlaczego? Z powodu utraty ciepła przez zbiornik, wydłuża się czas pracy grzałki. Pozostałe elementy wyposażenia również zużyją się szybciej.
Karolina Naramek