projekty@kreodom.pl
#Instalacje 4 września 2024

Izolacja poddasza celulozą to rozwiązanie bez wątpienia zasługujące na uwagę i nie bez powodu zyskujące coraz większą popularność. Przede wszystkim dlatego, że materiał posiada bardzo dobre parametry (z całej listy dość by wymienić to, że stanowi doskonałą barierę dla przenikania ciepła i dźwięków, że jest bezpieczna dla zdrowia człowieka, dzięki odpowiednim impregnatom jest samogasnąca, a kuny i inne gryzonie nie lubią w niej gniazdować), a druga ważna rzecz - jest to materiał pochodzący z recyclingu odpadów papierowych, a więc ekologiczny.

Izolacja celulozą - na czym polega?

Izolacja poddasza celulozą polega na wdmuchiwaniu za pomocą agregatu rozdrobnionej masy papierowej do przestrzeni między elementami konstrukcyjnymi dachu. Konieczność wykorzystania specjalistycznego sprzętu to jedno, a druga rzecz to wykwalifikowana ekipa, która powinna izolację wykonać, by była ona poprawnie wykonana i spełniała swoją rolę. Bardzo duża zaletą tej metody ocieplania jest szybki czas realizacji - wdmuchiwanie granulatu specjalistom zajmuje jeden dzień. Warto w tym miejscu dodać, że celulozą ociepla się nie tylko poddasza, ale także podłogi, ściany zewnętrzne.

Ile kosztuje ocieplenie poddasza celulozą?

Przeciętny koszt izolacji 1 m2 granulatem celulozy w 2024 roku, według różnych danych wynosi od 75 do 100 zł/m². Cena zależy (standardowo) od regionu, od rodzaju obiektu, od powierzchni, która będzie izolowana, od grubości warstwy izolacyjnej (fachowcy podają, że uzyskanie wymaganego przepisami współczynnika przenikania ciepła U = 0,15 W/(m²K) wymaga położenia warstwy izolacji o grubości 24 cm, ale każdy z wykonawców dysponuje własną tabelą, określającą potrzebną ilość granulatu), od stopnia trudności prowadzenia prac i wreszcie od indywidualnego cennika wykonawcy.

Czy można oszczędzać na materiale i czy warto to robić?

Oszczędzać zawsze można i można położyć go mniej, ale zupełnie nie warto. Podobnie jak nie warto szukać oferty od firm, które są dalekie od profesjonalizmu i nie proponują kompleksowej usługi. Zaprojektowana i wykonana zgodnie ze sztuką izolacja oznacza oszczędność ogrzewania (nawet na poziomie 30%) i niższe rachunki, co oznacza, że inwestycja bardzo szybko się zwróci (w ciągu kilku lat). 

Izolacja poddasza celulozą to inwestycja na lata. Sproszkowana celuloza idealnie wypełnia wszystkie szczeliny, pokrywa nierówności i sprawia, że zimą w pomieszczeniach obiektu jest ciepło, a latem chłodno. Taki komfort kosztuje, ale zdecydowanie jest to koszt wart poniesienia.

Więcej o ociepleniach celulozą i pianą na www.izoconcept.pl