projekty@kreodom.pl
#Instalacje 11 kwietnia 2024

Wybór skutecznego sposobu odprowadzania spalin z pieców i kotłów to jedna z najważniejszych decyzji, którą trzeba podjąć podczas budowy lub modernizacji domu. Jeśli i Ty przed nią stoisz, koniecznie weź pod uwagę nowoczesne kominy systemowe. Mają wiele zalet, które musisz poznać.

Czym są kominy systemowe?

Kominy systemowe to gotowe kominy, które montuje się bezpośrednio na dachu w wybranym miejscu. Wszystkie elementy, takie jak kolana, rury, trójniki itp. wchodzą w skład zestawu. Nie wymagają budowania murowanego komina, co przekłada się nie tylko na krótszy czas montażu, ale i niższe koszty samej inwestycji.

Systemowe kominy stalowe – co musisz o nich wiedzieć?

Największą popularnością cieszą się kominy stalowe. Są alternatywą dla innych typów kominów. Przede wszystkim komin ze stali jest trwały i odporny na działanie wysokich temperatur. Wpływa to nie tylko na bezpieczeństwo użytkowania, ale i na żywotność całego systemu. Komin stalowy jest także łatwy w montażu i szybko się rozgrzewa, co optymalizuje ciąg wewnątrz przewodu. Charakteryzuje go również lekkość, dlatego nie jest nadmiernym obciążeniem dla budynku.

Można wyróżnić 3 rodzaje kominów systemowych:

  • do montażu wewnątrz budynków,

  • do montażu na zewnątrz budynków,

  • wsady kominowe.

Pierwsze z nich świetnie sprawdzają się w nowych domach, których właściciele nie chcą lub z różnych względów nie mogą stawiać tradycyjnych murowanych kominów. Nie zajmują wiele miejsca i dodatkowo są estetyczne oraz funkcjonalne.

Komin systemowy zewnętrzny montuje się wzdłuż ściany budynku i mocuje za pomocą specjalnych obejm. Dzięki temu jest niewidoczny dla osób przebywających w domu. Najlepszym wyborem są systemy dwuścienne z izolacją dostępne w ofercie firmy MK Żary. Są kompatybilne z różnymi rodzajami kotłów.

Z kolei wsady kominowe są przystosowane do montażu wewnątrz już istniejących przewodów murowanych. Są dobrym wyborem w przypadku zmiany sposobu ogrzewania budynku. Przykładowo w przypadku kotłów gazowych kondensacyjnych murowane kominy nie spełnią swojej funkcji. Jest to niemożliwe ze względu na to, że mieszanka odprowadzana z urządzenia doprowadziłaby do szybkiego zniszczenia przewodu, dlatego należy zastosowanie stalowe wsady.

Najważniejsze zalety kominów systemowych

Do najistotniejszych zalet kominów systemowych trzeba zaliczyć przede wszystkim:

  • łatwy montaż – polega na połączeniu ze sobą gotowych elementów, co znacząco skraca czas niezbędny do ich montażu,

  • kompaktowe wymiary – taki komin zajmuje zazwyczaj o wiele mniej miejsca w porównaniu z murowanym modelem,

  • trwałość – stalowe kominy systemowe są odporne na działanie wilgoci, wysokich temperatur i kondensatu,

  • uniwersalność – takie przewody z powodzeniem można zastosować w różnych systemach grzewczych.

Wymieniając zalety tego typu komina, nie można zapomnieć także o tym, że taki komin nadaje się praktycznie do każdego rodzaju budynków niezależnie od ich wieku.

Na co zwrócić uwagę, wybierając komin systemowy?

Jeśli przekonałeś się już, że zakup komina systemowego to dobra decyzja, musisz również wiedzieć, na co zwrócić szczególną uwagę podczas jego wyboru.

W pierwszej kolejności sprawdź, czy jest on kompatybilny z urządzeniem grzewczym w Twoim domu. Zależy to m.in. od materiału, z którego został on wykonany. Jeśli zależy Ci na jak najwyższej trwałości i żywotności przewodu, postaw na model stalowy. Uwzględnij również to, gdzie dokładnie będzie zamontowany. Jeśli na zewnątrz, wybierz system dwuścienny, który jest odpowiednio zabezpieczony przed negatywnym wpływem warunków atmosferycznych.

Warto wybierać kominy od cenionych i popularnych producentów. Da Ci to pewność, że kupujesz urządzenie zgodne ze standardami bezpieczeństwa i jakości. Kominy muszą mieć odpowiednie certyfikaty, które są gwarancją ich najwyższej jakości. To z kolei przekłada się na bezpieczeństwo wszystkich domowników.

Dla wielu osób ważna jest także cena komina. Wersje systemowe często są tańsze, a koszt ich montażu w porównaniu z kosztami postawienia murowanego przewodu jest niższy. Pamiętaj o tym, że najniższa cena nie powinna być dla Ciebie głównym wyznacznikiem. Lepiej wybrać nieco droższy model, który będzie trwalszy i bezpieczniejszy.

Kominy systemowe – podsumowanie

Kominy systemowe to wygodniejsza i tańsza alternatywa tradycyjnych murowanych przewodów. Są nowoczesne i łatwe w montażu. Aby spełniały swoją funkcję, trzeba postawić na sprawdzone urządzenia od zaufanych producentów. Fachowcy pomogą Ci dobrać komin do Twojego urządzenia grzewczego i zadbają o jego prawidłowy montaż. Jest to niezbędne, aby mógł pracować bez zarzutu i w odpowiedni sposób odprowadzać spaliny na zewnątrz. Nie zapomnij także o systematycznej konserwacji przewodu, dzięki czemu będzie służyć Ci przez długi czas.

 

Data publikacji: 12.03.2024

Materiał zewnętrzny