projekty@kreodom.pl
#Instalacje 27 lipca 2020

Mora Polska sp. z o.o. od lat z powodzeniem działa w branży grzewczej jako importer i dystrybutor produktów renomowanych marek. Zapewnia również pełny serwis urządzeń, które posiada w swojej ofercie. Cały asortyment, który prezentuje firma, wyróżnia się nienaganną jakością i niezawodnością działania.

ATMOS, dzięki 70-letniej obecności na rynku, to jeden z najstarszych i największych w Europie producentów oraz eksporterów kotłów na paliwa stałe. Asortyment firmy obejmuje m.in. gazujące kotły na drewno od 15 do 100 kW, na węgiel i drewno od 18 do 50 kW, na węgiel kamienny 25-35 kW oraz kotły na pelety od 4,5 do 45 (60 ). Wyroby firmy ATMOS cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem wśród użytkowników, w szczególności tych, którzy ogrzewają drewnem. Również w gronie firm instalacyjnych ATMOS ma bardzo dobrą renomę, ponieważ jej produkty są niezwykle funkcjonalne oraz mają znakomity stosunek jakości do ceny.

Jednym z najciekawszych produktów marki ATMOS jest urządzenie grzewcze, w którym można spalać wszystkie podstawowe rodzaje paliw – palnik można dobrać pod konkretny materiał. Innowacyjna konstrukcja kotłów typu ATMOS DC SPL oparta jest na trzech komorach umieszczonych jedna pod drugą. Dwie górne komory służą do zgazowania drewna, tak jak dzieje się to w przypadku klasycznych kotłów zgazowujących, standartowo produkowanych przez ATMOS. W trzeciej, dolnej komorze umieszczony jest wybrany typ palnika. Komora ta jest dodatkowo wyłożona specjalnym materiałem ceramicznym w celu zoptymalizowania procesu spalania. Oba układy są oddzielone przegrodą wodną, aby nawzajem na siebie nie wpływały. Dzięki temu rozwiązaniu kocioł może osiągać dużą wydajność podczas palenia różnych rodzajów opału.

Podstawową zaletą „trzykomorowca” firmy ATMOS jest możliwość użycia wielu rodzajów paliw. W przypadku budowy domu, kiedy na działce nie ma jeszcze przyłącza gazowego, ale jest przewidziane docelowo ogrzewanie gazowe, inwestor nie jest zmuszony do wymiany całego pieca, a jedynie do kupienia odpowiedniego palnika.

Dodatkowe zalety kotłów trzykomorowych to m.in.:

- możliwość łatwego przejścia na inne paliwo – przejście z jednego paliwa na drugie (z górnej komory na dolną) wymaga jedynie przełączenia kilku przycisków;

- wysoka wydajność, praktycznie taka sama jak w przypadku specjalnych kotłów na olej opałowy, gaz ziemny lub pelety (do 92,3 proc. przy wydajności nominalnej);

- jeden przewód kominowy;

- ekonomiczna eksploatacja (w przypadku wszystkich typów paliw);

- łatwa i szybka możliwość wyboru kombinacji używanych aktualnie paliw, np.: drewno + pelety, brykiet + olej opalowy, drewno + gaz ziemny, brykiet + pelety, drewno + olej opałowy, brykiet + gaz ziemny, lub inne kombinacje np. z owsem czy drewnem brunatnym;

- oszczędność miejsca w kotłowni (jeden kocioł zamiast kilku).

Ogólna charakterystyka kotłów

Nowoczesna technologia spalania

Z technicznego punktu widzenia kotły ATMOS odróżnia od zwykłych kotłów już sama technologia spalania oparta na generatorowym zgazowaniu spalanego paliwa – drewna lub węgla – co przyczyniło się do zwiększenia wydajności spalania, przy jednoczesnym zmniejszeniu jego zużycia. Jest to możliwe dzięki zastosowaniu procesu destylacji pirolitycznej, czyli wytwarzania gazu drzewnego z masy drzewnej. Kotły te są oparte o zasadę dwustopniowego spalania, przy którym dochodzi do zgazowania paliwa z następującym po nim spaleniem powstałych gazów (piroliza).

 

Ekonomia

System spalania gazu drzewnego gwarantuje wysoką sprawność kotłów ATMOS, sięgającą 89 proc. Umożliwia również płynne regulowanie ich wydajności w zakresie od 30 proc. do 100 proc. przez cały czas jego użytkowania. W przypadku kotłów o konstrukcji klasycznej wykonanych z żeliwa albo stali, realna sprawność wynosi ok. 70 proc., system regulacji jest znacznie ograniczony i przestarzały. Wyższa średnio o 15 proc. sprawność kotłów zgazujących i możliwość regulacji w dużym zakresie parametrów pozwala uzyskać przynajmniej 30 proc. oszczędności paliwa, w stosunku do wspomnianych kotłów klasycznych.

Ekologia

Kolejną ważną rzeczą, na którą klient powinien zwrócić uwagę przy zakupie kotła jest poziom emisji spalin. Przepisy w tej materii są coraz bardziej rygorystyczne zarówno w Polsce, jak i innych krajach. Wynika to m.in. z pro-ekologicznego nastawienia polityki unijnej. W takich krajach jak Niemcy czy Austria dopuszczalna jest jedynie 3. klasa emisji spalin, w której górne wartości (obowiązujące w tych państwach) zostały jeszcze dodatkowo zaostrzone. Kotły ATMOS dzięki swojej konstrukcji osiągają bardzo niskie wartości emisji zanieczyszczeń i plasują się w najwyższej klasie emisji spalin. Dzięki temu otrzymały znak jakości „Produkt chroniący środowisko”.

 

 

 

Komfort i łatwa obsługa

Kolejną zaletą kotłów ATMOS jest ich łatwa obsługa – sam proces rozpalania wspomagany jest poprzez tzw. wentylator wyciągowy, który jednocześnie przeciwdziała dymieniu kotła oraz wydostawaniu się z niego pyłu i sadzy do pomieszczenia podczas dokładania paliwa. W przypadku klasycznych kotłów bez wentylatorów stanowi to duży problem.

Paliwo do kotłów zgazujących ATMOS, dzięki ich wysokiej efektywności, wystarczy dokładać dwa do trzech razy w ciągu doby. Do palenia możemy używać kawałków drewna o długości 330-1000 mm – w zależności od wydajności. W praktyce oznacza to, że nie ma potrzeby dodatkowego rozdrabniania polan. Dzięki temu oszczędzamy czas i pieniądze. Jest to diametralna różnica w stosunku do klasycznych kotłów, które były zwykle dostosowane do spalania koksu lub węgla brunatnego, miały krótkie paleniska, źle przystosowane do spalania drewna. Do tych kotłów drewno trzeba rozcinać na małe kawałki, aby nie doszło do zablokowania paleniska zbyt dużymi polanami. Dodatkowo drewno w tak małych kawałkach bardzo szybko się spala, co jest zjawiskiem niepożądanym. Następną zaletą kotłów zgazujących ATMOS jest dysza zgazująca lub prawnie chroniony patentem – specjalny ruszt zgazujący, który umożliwia łatwe odpopielnienie paliwa podczas pracy kotła. W praktyce oznacza to, że nie ma potrzeby przegarniania rusztu lub trzeba to robić dużo rzadziej niż w przypadku klasycznych typów kotłów (np. opalanych węglem bardzo złej jakości, z którego powstaje dużo popiołu). Nie ma również konieczności używania specjalnych przyrządów do wygarniania, znanych z kotłów żeliwnych. Kotły ATMOS są wyposażone w specjalny przewód dymowy, który w przypadku opalania drewnem wystarczy czyścić jedynie dwa razy w sezonie grzewczym (w odróżnieniu od innych typów, które wymagają czyszczenia raz na tydzień). Dzięki zastosowaniu wentylatora wyciągowego, czyszczenie kotła i wybieranie popiołu odbywa się praktycznie bez pylenia i zanieczyszczeń.