projekty@kreodom.pl
#Budowa 24 sierpnia 2023

Rodzaj więźby dachowej – jakie ma znaczenie dla konstrukcji budynku?

Dach to jeden z najważniejszych elementów każdego budynku. Kluczowy jest nie tylko jego kształt i rodzaj pokrycia, ale także rodzaj wybranej więźby dachowej. To właśnie ta drewniana konstrukcja dachu decyduje bowiem o tym, jak stabilny i trwały będzie nie tylko dach, ale cały budynek. Sprawdź, jakie są rodzaje więźby dachowej i jaką najlepiej wybrać dla konkretnego projektu!

 

Wybór odpowiedniego rodzaju więźby dachowej to kwestia odpowiedniego rozłożenia nacisku na ściany czy stropy, ale także kosztów i czasu realizacji danej konstrukcji. Szczegóły dotyczące budowy dachu powinny być zawarte w projekcie i oparte na solidnych obliczeniach. Co należy przy tym uwzględnić? Dowiesz się z poniższego artykułu!

4 rodzaje więźby dachowej – poznaj je bliżej

Rozpiętość ścian, kąt nachylenia zadaszenia, funkcjonalność poddasza, rozmieszczenie i wymiary okien dachowych, rodzaj pokrycia – wszystkie te czynniki należy uwzględnić przy projektowaniu odpowiedniego rodzaju więźby dachowej. Do wyboru są aż 4 możliwości. Przyjrzyjmy się nieco bliżej każdej z nich.

1.     Więźba płatwiowo-kleszczowa

To jeden z bardziej skomplikowanych typów więźby dachowej: https://roofchallenge.eu/artykul/wiezba-platwiowo-kleszczowa-charakteryzacja-na-co-zwrocic-uwage-kiedy-stosowac/. Jest szczególnie często stosowany w przypadku budynków o dużych rozpiętościach, w których konieczne jest rozłożenie obciążenia nie tylko na ścianach zewnętrznych, ale także wewnętrznych ścianach nośnych lub stropach. Więźba płatwiowo-kleszczowa może być stosowana zarówno w przypadku dachów stromych, jak i płaskich, a także w budynkach, w których poddasze ma być zagospodarowane na przestrzeń mieszkalną.

2.     Więźba krokwiowa

W przeciwieństwie do poprzedniego rodzaju więźby dachowej, więźba krokwiowa jest podstawowym typem szkieletu dachowego: https://roofchallenge.eu/artykul/wiezba-krokwiowa-charakteryzacja-na-co-zwrocic-uwage-kiedy-stosowac/. Jej prostota wykonania ma zarówno wady, jak i zalety. Z pewnością pozwala ograniczyć koszty i czas realizacji konstrukcji dachowej. Jednak tego typu więźba nie może być stosowana w każdym przypadku. Używa się jej wyłącznie w budynkach, których rozpiętość ścian zewnętrznych nie jest zbyt duża, a nachylenie połaci dachowej mieści się w odpowiednim zakresie.

3.     Więźba jętkowa

Zupełnie odwrotnie niż w przypadku więźby krokwiowej, jętki stosuje się w budynkach o większej rozpiętości. Zastosowanie belek mocowanych mniej więcej w połowie długości krokwi pozwala dodatkowo ustabilizować i wzmocnić konstrukcję dachu. Jest to stosunkowo łatwa do wykonania i ekonomiczna opcja, dzięki czemu stała się popularna w dzisiejszym budownictwie budynków jednorodzinnych.

4.     Więźba krokwiowo-jętkowa

Mało popularny typ konstrukcji dachowej, który wiąże się z wyższymi kosztami niż więźba płatwiowo-kleszczowa. Podstawą tego rodzaju więźby jest para krokwi połączona belką poziomą (jętką). Więźbę krokwiowo-jętkową stosuje się dla dachów o rozpiętości maksymalnej 8,5 metra.