Czym są domy modułowe?
Domy modułowe, znane również jako domy prefabrykowane lub domy kontenerowe, to rodzaj budynków, które są w dużej mierze tworzone w kontrolowanych warunkach fabrycznych. Składają się one z oddzielnych modułów, które są produkowane i wykończane w fabryce. W następnej kolejności transportuje się je na miejsce budowy, gdzie są łączone w całość. Moduły domów prefabrykowanych są zwykle wykonane z lekkich, ale trwałych materiałów takich, jak stal, drewno lub beton. Wszystko zależy tak naprawdę od preferencji i wymagań klienta.
W początkowej fazie powstawania domy modułowe traktowano bardziej jako budynki tymczasowe. Wszystko dlatego, że swą formą konstrukcji przypominały kontenery, aniżeli budynki do stałego zamieszkania. Poza tym ich montaż nie zajmował dużo czasu. Do tego można je było postawić w miejscach, w których doraźne rozwiązywanie problemów z zakwaterowaniem ludności stało się koniecznością. Mowa tu m.in. o terenach po klęskach żywiołowych.
Z ciekawostek warto nadmienić, że ta forma budownictwa ma sporą rzeszę zwolenników m.in. w Ameryce Północnej oraz Skandynawii. Jest to bowiem doskonała alternatywa dla klasycznych budynków murowanych, co zresztą docenili również Polacy. Na pozytywny obrót zdarzeń z pewnością wpływ miała pandemia. W tamtym okresie wiele osób marzyło o tym, aby mieć swój dom poza miastem, a najlepiej, żeby stało się to szybko i na miarę możliwości przy niewielkich nakładach finansowych.
Jakie zalety posiadają domy modułowe?
Z racji tego, że moduły projektowane są i konstruowane w fabryce, pozwala to na precyzyjne dopasowanie i minimalizację błędów konstrukcyjnych. Główne zalety domów modułowych to:
-
szybkość budowy. Domy modułowe są znacznie łatwiejsze w budowie niż tradycyjne domy, ponieważ większość prac konstrukcyjnych odbywa się w fabryce. To przyspieszenie procesu budowy może być szczególnie przydatne w przypadku sytuacji awaryjnych lub potrzeby natychmiastowego zamieszkania;
-
koszt wytworzenia. Budowa domu modułowego może być bardziej ekonomiczna w porównaniu z tradycyjnymi metodami. Mniej czasu potrzebnego na budowę oznacza więc mniejsze koszty pracy, a przy tym wynajmu niezbędnego sprzętu. Ponadto, w kontrolowanych warunkach fabrycznych zużycie materiałów może być bardziej efektywne;
-
jakość budowli. Budynki modułowe są starannie zaprojektowane i wykonywane w fabryce, co pozwala na utrzymanie wysokiej jakości wykonania. Kontrolowane środowisko fabryczne eliminuje bowiem wiele czynników takich, jak niekorzystne warunki pogodowe, które mogą niekorzystnie wpłynąć na trwałość tradycyjnej zabudowy;
-
mobilność utworzonych konstrukcji. Domy modułowe są często stosowane w sytuacjach, gdzie mobilność jest niezwykle ważna. Mogą być one łatwo przenoszone z jednego miejsca na drugie, co jest szczególnie przydatne w przypadku konieczności zmiany lokalizacji. Dobrym przykładem będą tutaj osiedla pracownicze, czy też wakacyjne domki letniskowe.
Czy domy modułowe posiadają jakieś wady?
Budując dom w tradycyjny sposób, czyli taki, który nie zuboży całkowicie portfela inwestora, poszczególne jego etapy można realizować w miarę napływu gotówki. W przypadku domów modułowych wygląda to zgoła inaczej. Nim staną one na działce, należy w całości za nie zapłacić. Stąd też inwestor zmuszony jest dysponować gotówką, która pokryje od razu wszelkie koszta. Przy tej okazji warto zaznaczyć, że jednorazowo zapłaci on znacznie więcej, niż gdyby zdecydował się na dom stawiany tradycyjnymi metodami.
Poza tym przyszły właściciel w każdym momencie ma prawo dowolnie sterować dostępnym budżetem. Oznacza to, że zaopatrując się w niezbędne materiały, może wybrać drogie elementy lub skorzystać z tańszych odpowiedników. Decydując się na dom modułowy, trzeba kupić z góry określone elementy za konkretną stawkę. Nie ma tu więc miejsca na negocjacje, ani tym bardziej na tańsze zamienniki.
Kolejna kwestia jest taka, że cena ofertowa domu modułowego obejmuje jedynie koszt zakupu segmentów wraz z ich montażem. W związku, z czym inwestor na własny rachunek musi przygotować fundamenty. Podobnie jest zresztą z instalacjami, ociepleniem oraz kanalizacją, gdzie każdy taki element stanowi dodatkowy koszt. Stąd też atrakcyjna cena początkowa, która przyciąga potencjalnych inwestorów, w fazie końcowej jest dużo wyższa od tej wyjściowej.
Rozważając zakup domu modułowego, trzeba także pamiętać, że jego projekt nie przewiduje dowolności w architekturze. Wykluczone są zatem rozmaite szaleństwa i fanaberie, a wszystko to dlatego, że moduły przeważnie są schematyczne i bliźniaczo do siebie podobne. Aczkolwiek samo wykończenie domu uwzględnia już indywidualne życzenia klienta.
Ile kosztują domy prefabrykowane?
Na całkowity koszt tzw. domów konternerowych wpływa co najmniej kilka czynników. Trzeba bowiem wziąć pod uwagę metraż budynku, liczbę kondygnacji, koszty transportu prefabrykatów, a do tego sposób wykończenia i zastosowane rozwiązania technologiczne. Na ogół cały proces rozpoczyna się od wyboru projektu oraz złożenia zamówienia przez interesanta. W następnej kolejności nabywca musi we własnym zakresie przygotować fundamenty, o czym była mowa powyżej. Zadaniem firmy budowlanej jest natomiast stworzenie prefabrykatów, dostarczenie ich na działkę i oczywiście montaż. Choć w Polsce domy modułowe są dostępne na rynku wtórnym, to w praktyce takich ofert jest stosunkowo niewiele.
Szacuje się, że minimalny koszt wykonania 1 mkw. domu modułowego to 1200 złotych. Zdarza się też, że niektóre firmy doliczają jeszcze koszty transportu. Stąd też kwota, jaką przyjdzie zapłacić inwestorowi za zamówienie domu o powierzchni 35 mkw. to ok. 110 tys. – 115 tys. złotych netto. W przypadku 50-metrowego budynku należy liczyć się z z całkowitą kwotą do zapłaty na poziomie ok. 180 tys. złotych netto; 100 mkw. – 350 tys. złotych netto; natomiast 240 mkw. – ok. 770 tys. złotych netto. Niemniej jednak do powyższych stawek należy dodać opłaty za przygotowanie działki, doprowadzenie mediów oraz wykończenie budynku.