projekty@kreodom.pl
#Okiem architekta 31 stycznia 2024

Szyby w drzwiach pokojowych kojarzą się nam przede wszystkim z większą ilością naturalnego światła. Niestety zapominamy, że oznaczają one również mniejszą ilość prywatności i komfortu. Dlatego też szukamy skutecznych, a zarazem estetycznych sposobów na zasłonięcie szyb, wykorzystując przy tym szeroką ofertę sklepów, metody i materiały.

Czym przyciemnić szybę w drzwiach pokojowych?

Przede wszystkim musimy pamiętać, że drzwi pokojowe zazwyczaj współgrają z aranżacją całego mieszkania. Warto jest więc dobrać materiał, który będzie z nią współgrał. Do wyboru mamy kilka rodzajów folii, na przykład:

  • Folia matowa / mleczna – stosując ją, zapewnimy sobie prywatność, o którą nam chodzi. Jednocześnie folia ta nadal przepuszcza światło.
  • Folia zaciemniającą — sprawdzi się, jeśli zależy nam na całkowitym zaciemnieniu szyby w drzwiach pokojowych. Dodatkową jej zaletą jest wysoka estetyka.
  • Folia ochronna – nie tylko zapewni nam prywatność, ale również zabezpieczy szybę przed stłuczeniami, pęknięciami i innymi uszkodzeniami.
  • Folia lustrzana – posiada efekt lustra, odbija światło i chroni nas przed promieniami UV. 
  • Folia termoizolacyjna – jak sama nazwa wskazuje, wpływa na izolację termiczną, która przekłada się na oszczędność energetyczną, zapewniając przy tym komfort.
  • Folia elektryczna – nie tylko najdroższa, ale również wymaga montażu przez specjalistę. Ich zaletą jest jednocześnie zapewnienie nam prywatności i zrezygnowanie z niej, gdy chcemy. Więcej informacji na temat montażu znajdziemy na https://studiodomu.pl/
  • Folia przyciemniająca na szybę — na co zwrócić uwagę przy zakupach?
  • Folie przyciemniające mają za zadanie przede wszystkim zapewnienie prywatności i komfortu. Nie oznacza to jednak, że jest to jedyny czynnik, na który powinniśmy zwrócić uwagę podczas zakupów. Innymi, ważnymi są między innymi: 
  • Rodzaj szyby - należy pamiętać, że nie które z nich wymagają folii polecanych przez producentów. Jeśli wybierzemy inną i uszkodzimy szybę, to niestety gwarancja już jej nie obowiązuje.
  • Estetyka – folia na drzwi pokojowe powinna pasować do stylu naszych wnętrz. Warto zwrócić uwagę na kolorystykę i wzór.  
  • Właściwości — przed zakupem należy zastanowić się, na jakich funkcjach zależy nam najbardziej.
  • Montaż — większość folii przyciemniających na drzwiach pokojowych jest samoprzylepnych i wykonamy go samodzielnie. Wyjątkiem jest na przykład folia elektryczna, której montażem powinien zająć się doświadczony specjalista.
  • Przeznaczenie pokoju — jeśli chodzi o szyby w drzwiach pokojowych, to sprawdzi się folia matowa lub przeciwsłoneczna. 

Montaż folii na szyby drzwi pokojowych – krok po kroku

Jeśli chodzi o samoprzylepne folie na szyby w drzwiach do pokoju, to w większości możemy zamontować je sami. Jak to zrobić? To bardzo proste!

  1. Odmierzamy szybę i wycinamy folię na wymiar z 1 cm zapasu z każdej strony.
  2. Nawilżamy szybę wodą z mydłem
  3. Nakładamy folię na szybę klejąca stroną, zaczynając od lewego, górnego rogu.
  4. Wygładzamy folię za pomocą specjalnej szpachelki lub miękkiej ściereczki. Jeśli pojawią się pęcherzyki powietrza, podważamy folię, naciągamy ją i przyklejamy ponownie.
  5. Za pomocą ostrego nożyka odcinamy nadmiar folii po bokach
  6. Wygładzamy folię tak, aby przylegała i czekamy, aż wyschnie.

Folia na szyby w drzwiach pokojowych – jak o nią dbać?

Aby folia była estetyczna i co ważniejsze trwała, konieczne jest jej czyszczenie za pomocą wilgotnej, miękkiej ściereczki bez użycia detergentów. Jeśli na folii pojawią się jakiekolwiek uszkodzenia, to należy je natychmiast usunąć. Poza tym folia jest odporna na promieniowanie słoneczne, jednak ich długotrwały kontakt może wpłynąć na trwałość i kolor. Należy także dopilnować, aby między folię a szybę nie dostawała się wilgoć od strony uszczelek, ponieważ doprowadzi to do jej odklejenia się. Jeśli nie wiemy, jak dbać o folie, to na opakowaniu na pewno znajdują się informacje od producenta, jak o nią dbać by była trwała.